Bilimin Karanlık Yüzü – Işın Savaşları

Bilimin Karanlık Yüzü nedir? Bilim: insanların ölümüne sebep olan, yeni silahların üretimini sağlayıp ülkelere daha kolay demokrasiyi getirmesinin önünü açan, en basit kuramlarda bile kendi içinde anlaşamayan dogmatik bir yapıdır(!)

Bilimin kirli ellerine örnek vermek gerekirse; 2. dünya savaşında Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları sonucunda binlerce insanın ölmesini söyleyebiliriz. Burada nükleer gücün zararını açıkça görebiliyoruz! Ya da bir başka örek, “bilimci” Nazi doktorlarının deneklerin rızası alınmadan hatta onları buna zorlayarak, bilim için yaptıkları deneyler… Bu deneylerden bahsetmek gerekirse; Alman Nazi Mihver ordularının askeri personelinin sağ kalmasını kolaylaştırmayı hedefleyen deneyler: Hipotermi tedavisi için dondurulan insanlar pardon Yahudi esirler! Ya da deniz suyunu içilebilir hale getirmek için faydalanılan eşcinsel denekler…

Alman askerlerinin yaralanmalarına ve hastalıklarına çare bulmak için ilaç geliştirme amaçlı çeşitli deneyler yapıldı. Bu deneylerde toplama kampında ki esirlerin tifüs, sıtma, sarıhumma, bulaşıcı hepatit, tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde denekler, fosgen ve zehirli hardal gazına maruz bırakılarak bağışıklık sistemlerinin vereceği tepki gözlendi. Bu deneylerde kullanılan Sülfa (sülfanilamid) ilaçlarının dozunu ayarlayabilmek amacı ile yanlış dozdan yüzlerce insan öldü. Bir diğer örnekte, düşmanı etkisiz kılmak adına geliştirme çalışmaları yapılan kimyasal kitle imha silahları… Siyanür ve çeşitli zehirli gazlar kullanılmış, bunun yanında sinir gazını geliştirmişlerdir. Bu da Nazi dünya görüşünün ırki ve ideolojik öğretilerini ilerletmek ve hakimiyetini sağlamak için yapıldı!

Peki, gerçekten de bilim bu mu?  Bu kadar kötü bir şey mi? Bunları mı hedefliyor?

Tabi ki hayır! Buraya kadar okudunuz zırvalar bilim adına bir rezalettir! Bilimin Karanlık Yüzü diye bir zırva yoktur.

Bilim: tıbbi kaynaklarla insanları iyileştiren, bebek ölümünü azaltan, toplumu bağnazlıktan ve örümcek kafalardan kurtarıp aydınlanmanın önünü açan, bilginin oluşumunu, korunmasını ve iletişim araçlarıyla aktarımını sağlayan, doğa ile mücadelede bize avantaj sağlayan ve en önemlisi ne olduğumuzu, evrenin ne olduğunu, evrenin sınırlarını vb. soruları cevaplayan bir kuramsal sistemdir.

Peki, bu kadar kirli ve çirkin olaylar nasıl oluyor?

Bu “Bilimin Karanlık Yüzü”nden kötü sonuçlar doğurmasından değil birilerinin kötü emellerine malzeme olmasından kaynaklanmaktadır.

Nükleer enerjinin keşfi ile bu enerji; tıpta, endüstride, tarım sanayisi ve gemi sanayisinde kullanılmaya başlandı.

  • Tıpta, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılan araçlar, nükleer enerji ürünüdür. Yine besin ve tıbbi ürünlerin sterilizasyon için suyun ve malzemelerin yaş tespitinde kullanılmaktadır.
  • Tarımda, böcekler ile mücadele ve daha iyi mahsul üretmekte kullanılmaktadır.
  • Denizaltı ve uçak gemilerinde, sivil olaraktan buzkıran gemilerde gelişmiş bir nükleer enerji kullanımı vardır.

Evet, artık bu yazının çıkış noktasına gelebiliriz; ABD´nin 2014’te Basra Körfezi’ne kullanmaya başlayacağı  Lazer Silah Sistemi (LaWS) haberi!

LaWS tan bahsetmemiz için öncelikle “L” den yani lazerden bahsetmemiz gerekir.

Nedir bu lazer?

Lazer; şiddetli, koherent ve tek renk ışık elde etmek için geliştirilmiş optik düzeneklerdir. Lazer İngilizcede Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) dan gelir. ”Uyarılmış radyasyon yayılımı ile ışığın güçlenmesi” anlamına gelir.

Nerede kullanılır ve ne işe yarar peki bu lazer?

Lazer ışınları atmosferden etkilendiği için, bu ışınların özel lifler içinde iletilmesi gerekir. Bu şekilde ışık hızında çok büyük verileri, çok uzun mesafelerde ve ışık hızına yakın taşıyabiliriz. Bu sayede foto diyot ile televizyon, müzik seti vb. aletlerinin kumandalarında ve kendiliğinden çalışan lambalar vb. araç gereçlerde lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Tıpta da lazer teknolojisi ilerlemiş durumda. Yırtılan göz retinasını acısız ve kansız bir şekilde dikilmesini sağlanır. Çürük dişlerin tespitinde ve dolgusunda kullanılır. Kanserli bölgeler açık ameliyat yapılmadan ışınlama ile tedavi edilir. Cam plastik metal gibi maddelerin kesimi de nükleer enerjinin bir diğer kulanım alanıdır.

Her faydalı teknolojik gelişme, insanlık adına kötü sonuçlar doğuracak şekilde kullanılabileceğini görebiliyoruz.

ABD LaWS´ı 2011’de denemelerini yapmaya başladı ve 2012’de insansız uçakları yakarak düşürmeyi başardı(!) Şimdi ise 2014’de göreve başlayacak olan lazer silahlı gemiler Basra Körfezi’nde yerini aldı. Görevi İran’dan gelecek saldırı botlarına karşı savunmakmış(!)

32 milyon dolara mal olan bu projede bir atış bir doların altında mal oluyor. Bu proje savunma teknolojisine yönelik tasarlandı(!) Ancak kuşkulanacak nokta şu ki ABD’nin savunma sistemine katığı her silah bir tür askeri üstünlük sağlıyor. Tahmin edeceğimiz gibi bu silahların üretimi temelde savunmadan çok saldırıda avantaj sağlamayı taşıyor

İyi bir bilimsel gelişme, tarihte benzerlerini görebildiğimiz gibi, yine çıkar amaçlı kullanım sebebiyle yine Bilimin Karanlık Yüzü olup insanların ölümüne yol açabilir ve görünen o ki öyle de olacak.

Tanıdık geldi mi bir yerlerden? Dün Hiroşima ve Nagazaki olanlar, bugün bizi Basra Körfezi’nde bizi bekliyor olmasın?

Her defasında bu veya bunun gibi tabloların ortaya çıkmaması için bilimi aydınlanmacı bir anlayışla sahiplenmek gerekir. Ancak bu şekilde bilimi “kirli emellerden” kurtarabiliriz. Sizce de zamanı gelmedi mi?

Yazan: Selim ÖZTEMEL

 

 

Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark) Eski dönemde araştırmacılar, bireyin hafızasını ve IQ seviyesinin yükselemeyeceğini bunu biyoloji bir etken genetik özellik olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat günümüz...

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır? Uzay denildiğinde aklımıza kapkara ve sonsuz bir boşluk gelir. Oysa hepimiz biliriz ki; uzayda...

İlgili Yazılar

6 Comments

  1. […] Bilim: tıbbi kaynaklarla insanları iyileştiren, bebek ölümünü azaltan, toplumu bağnazlıktan ve örümcek kafalardan kurtarıp aydınlanmanın önünü açan, bilginin oluşumunu, korunmasını ve iletişim araçlarıyla aktarımını sağlayan, doğa ile mücadelede bize avantaj sağlayan ve en önemlisi ne olduğumuzu, evrenin ne olduğunu, evrenin sınırlarını vb. soruları cevaplayan ve yanlışlanabilen bir kuramsal sistemdir. […]

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: