Bir Annenin Kızını Doğurduğu Yaş ile Kızının Anne Olması Arasında Şaşırtıcı Bir Bağ Bulundu

Bir Annenin Kızını Doğurduğu Yaş ile Kızının Anne Olması Arasında Şaşırtıcı Bir Bağ Bulundu

 

Araştırmanın sahibi McGill Üniversitesi`nden (Montreal, Kanada) Olga Basso ve ekibi. Araştırma başlığı ise, “Üreme, sosyal, kültürel ve biyolojik faktörlerden etkilenir.” oldu.
Araştırma için doktorlar, 43 yaşından büyük olan ABD ve Porto Riko`dan yaklaşık 43 bin kadının bilgilerini kullandı. 1970′ ler den beri kadınların ilk çocuklarına doğum yapma yaşı birçok toplumda artmıştır. Kızının doğumunda annenin yaşının artması, kızının çocuk sahibi olmaması olasılığını arttırıyor.
Kısacası, Doğumdaki annenin yaşı ile kızının çocuksuzluğu arasında yakın bir ilişki var. 20 ila 24 yaşındaki doğum yapmış kadınların kızları ile karşılaştırıldığında, 30-34 yaş arası doğum yapmış kadınların, kızlarının yüzde 30 daha yüksek oranda çocuksuz olma riski var. Daha yaşlı annelerde bu değer daha da artarak, yüzde 40’a yükseliyor. Babanın yaşının etkisi ise ya çok az ya da hiç etkisi yok, denile bilinir. İstatistiki analizlerde, kardeşlerin sayısı, doğum sırası, kızının medeni durumu, anne-babanın geliri ve eğitim düzeyi de dikkate alınmıştır.
Bir Annenin Kızını Doğurduğu Yaş ile Kızının Anne Olması Arasında Şaşırtıcı Bir Bağ Bulundu.
Bu demektir ki, yaşlı bir kadın bir kız çocuğu doğurduğunda, kızının çocuksuz kalması olasılığı daha fazla. İnsan Üreme dergisindeki Kanadalı ve Amerikalı doktorlara göre bu risk, genç annelerinkinden yüzde 40’a kadar daha yüksektir. Eğer bunun yeni nesil kadın doğurganlığı üzerinde olumsuz bir etkisi varsa, bu ilişkinin nedenlerini açıklığa kavuşturmak önemli olacaktı. İşte bu araştırma da bunun için yapıldı. Kadının gebelikte ve hamilelik döneminde kızının daha sonraki cinsel işlevlerini nasıl etkileyeceği bilinmemektedir. Bilim insanlarına göre yaşlı kadınların döllenmiş oositlerindeki bazı gen aktivitelerinin genç kadınlarınkinden farklı olduğuna dair belirgin işaretler var. Bu da doğrudan veya dolaylı olarak doğurganlığı etkileyen epigenetik değişikliklerden kaynaklanabilir. Eğer çalışmanın sonuçları doğrulanırsa, analık yaşlılığa ertelenirse, iki olumsuz sonuç doğurur: Birincisi, gebe kalma olasılığı azalır. İkincisi, bir sonraki kız kuşağın üreme oranı azalır.
Çeviri: İ. Kaya
Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

1 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Geç Yaşta Doğum Yapan Uzun Yaşıyor | Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*