Daha Fazlası

  Bir Böcek Ne Kadar Yüksekten Uçabilir?

  Bir Böcek Ne Kadar Yüksekten Uçabilir?

  Bu konu ile kesin bir bilgi olmamakla birlikte görüntülenen ve doğal ortamda izlenen böceklerden elde edilen veriler var. Bu verilere göre böcekler genellikle 5 bin metrenin altında yaşıyorlar. 

  Bumblebee (Bombus sp.) flying, Deschutes National Forest, Oregon

  Fakat 6 bin mete yükseklikte uçan bazı böcek türleri mevcut. Bu böcekler uçmanın dışında yukarı yönlü rüzgarlarla gecici bir şekilde o yüksekliklere de çıkmış olabilirler. 

  Yüksek irtifalar havanın soğukluğundan, yoğunluğundan ve oksijen miktarında böceklerin uçuş yüksekliğini sınırlandırmaktadır. 

  Örneğin havanın yoğunluğundaki azama kanat çırpa sonucu oluşan kaldırma kuvvetini büyük ölçüde azaltır. 

  Vücut büyüklüğüne oranla küçük kanatlı Bombus arıları 4 bin metrede uzun süreli yaşayabildiklerini biliyoruz. 2014 yılında Biology Letters’da yayımlanan makaledeyse bilim insanlarının ürettikleri simülasyonda Bombus arılarının Everest’ten bile daha yükseklere uçabildikleri görüldü. Everest 8.848 metredir. 

  Bilim insanları havanın yoğunluğunu azaltarak arıların maruz kaldığı koşulları oluşturdular. Hava basıncı arıların uçamayacağı seviyeye kadar düşürüldü. Deney sonucunda arıların 9 bin metrenin üzerinde bile uçabildikleri görüldü. 

  Araştırmanın diğer bir ilginç sonucuda Bombus arılarının düşük hava basıncına maruz kaldıklarında yaşadıkları aerodinamik zorluğu, daha çok kanat çırparak değilde daha geniş bir şekilde kanat çırparak aştıkları oldu.

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Bir Böcek Ne Kadar Yüksekten Uçabilir?

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  1 Comment

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: