Bir Doz Bağışıklık Proteini, Sıtmaya Karşı Aylarca Koruma Sağlayabilir

Sierra Leone'de bir kadın, sıtmaya bulaşmış sivrisinekleri uzak tutmak için bebeğiyle birlikte cibinlik altında uyuyor. Yeni bir çalışma, bir monoklonal antikorun küçük çocukları aylarca sıtmaya karşı koruma sözü verdiğini ortaya koyuyor. PMI ETKİSİ SITMA Sierra Leone'de bir kadın, sıtmaya bulaşmış sivrisinekleri uzak tutmak için bebeğiyle birlikte cibinlik altında uyuyor. Yeni bir çalışma, bir monoklonal antikorun küçük çocukları aylarca sıtmaya karşı koruma sözü verdiğini ortaya koyuyor. PMI ETKİSİ SITMA - Bir Doz Bağışıklık Proteini Sıtmaya Karşı Aylarca Koruma Sağlayabilir

Bir Doz Bağışıklık Proteini, Sıtmaya Karşı Aylarca Koruma Sağlayabilir

Monoklonal antikor, küçük bir klinik deneyde güvenli ve etkiliydi.

Sierra Leone’de bir kadın, sıtmaya bulaşmış sivrisinekleri uzak tutmak için bebeğiyle birlikte cibinlik altında uyuyor. Yeni bir çalışma, bir monoklonal antikorun küçük çocukları aylarca sıtmaya karşı koruma sözü verdiğini ortaya koyuyor. PMI ETKİSİ SITMA Sierra Leone’de bir kadın, sıtmaya bulaşmış sivrisinekleri uzak tutmak için bebeğiyle birlikte cibinlik altında uyuyor. Yeni bir çalışma, bir monoklonal antikorun küçük çocukları aylarca sıtmaya karşı koruma sözü verdiğini ortaya koyuyor. PMI ETKİSİ SITMA – Bir Doz Bağışıklık Proteini Sıtmaya Karşı Aylarca Koruma Sağlayabilir

Sıtmaya karşı aylarca koruma sağlayabilecek tek bir aşının, yetişkinler üzerinde yapılan küçük, erken bir klinik denemede etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

Denemeyi yürüten ekip, monoklonal antikorlar içeren aşının öncelikle sıtma bulaşmasının en fazla olduğu ülkelerdeki bebekler ve çocuklar için tasarlanacağını söyledi. Bu küçük çocuklar şiddetli sıtmadan ölme riski en yüksek olanlardır. 

Araştırmacılar, 4 Ağustos New England Journal of Medicine’de, klinik deneyde monoklonal antikorları alan 17 katılımcıdan 15’inin laboratuvarda sıtmalı sivrisineklere maruz kaldıktan sonra enfekte olmadığını bildirdi. İlacı almayan altı kişinin tamamı enfeksiyon geliştirdi.

Klinik deney, farklı dozları test etti ve ilacı damardan veya bir atış olarak verdi. Araştırmacılar, ilacın nasıl alındığını, dağıtıldığını ve daha sonra vücut tarafından temizlendiğini gösteren bir bilgisayar modeline dayanarak, bir atışın sıtmaya karşı altı ay boyunca koruma sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Maryland Üniversitesi’nde pediatrik bulaşıcı hastalık doktoru ve Sıtma Araştırma Programı direktörü Miriam Laufer, “Her zaman aradığımız şey, enfeksiyonu güvenilir bir şekilde ve mümkün olduğunca uzun süre önleyecek bir tür müdahale” diyor. Baltimore’daki Tıp Fakültesi.

İdeal olarak, Laufer, bunun yıllarca ve yıllarca koruma sağlayan oldukça etkili bir aşı olacağını söylüyor. Yakın zamanda yeni bir sıtma aşısı kullanıma sunuldu, ancak hastalığa karşı yalnızca orta derecede koruyucu ve bu koruma hızla azalıyor. Aşı dört atış gerektirir.

Monoklonal antikorlar, yılda bir kez yalnızca bir atış gerektiren bir seçenek sağlayabilir. Antikorların laboratuvar dışında sıtmaya karşı ne kadar iyi çalıştığını ve aşının ne kadar uygun maliyetli olduğunu görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekecek.

Yeni çalışmaya dahil olmayan Laufer, aşılanan monoklonal antikorların diğer önleme stratejilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmayacağını söylüyor. Ancak, “sağlık sistemiyle asgari düzeyde temas açısından, iyi bir fayda sağlayan daha kolay müdahalelerden biri” olabilir.

Cazip olan, “çocuklara, hatta en küçük çocuklara bile, altı ay veya daha uzun süre dayanabilecek ve onları yağmur mevsimi boyunca koruyabilecek bir hazır antikor enjeksiyonu yapabilmeniz” diyor. Sezonda bir kez yapılan bu aşı, sıtma bulaşmasının yalnızca yağışlı mevsimlerde gerçekleştiği Batı Afrika’daki ülkelerde yardımcı olacaktır.

Sıtma 2020’de dünya çapında tahmini 241 milyon insanı hasta etti ve 627.000’i öldürdü. Bu ölümlerin çoğu Sahra altı Afrika’da 5 yaşından küçük çocuklarda meydana geldi. Şiddetli sıtma gelişirse ölmek.

Sıtmanın yayılmasının azaltılması, yatakların üzerine böcek ilacı ile işlenmiş ağların kullanılması veya sivrisinekleri kapalı mekanlarda öldürmek için ilaçlama gibi sivrisinekleri kontrol etmeye yönelik önlemleri ve ayrıca düzenli aralıklarla sıtma ilaçları almak gibi enfeksiyonları önlemeyi içerir. Ekim 2021’de Dünya Sağlık Örgütü, klinik çalışmalarda sıtma ve şiddetli sıtma vakalarını dört yıllık takipten sonra yüzde 36 oranında azaltan yeni aşıyı da önerdi.

Monoklonal antikorlar, bağışıklık sisteminin bir aşıya veya doğal enfeksiyona yanıt olarak ürettiği proteinler olan antikorların laboratuvarda yapılmış bir versiyonudur. Monoklonal, belirli bir antikorun klonlarını veya kopyalarını içerdiği anlamına gelir.

Klinik deneyde değerlendirilen antikor, sporozoitlerin yüzeyindeki bir proteine ​​​​bağlanıyor- enfekte bir sivrisinek ısırmasından sonra vücuda giren sıtma paraziti- ve parazitlerin karaciğeri enfekte etmesini durduruyor.

Yeni monoklonal antikor, aynı araştırma ekibi tarafından geliştirilen önceki bir versiyona göre iyileştirmelere sahiptir. Yeni versiyon, hedeflenen sıtma parazit proteinine daha güçlü bir şekilde bağlanır. Ayrıca vücutta çok hızlı bir şekilde bozulmasını önleyen bir ince ayara sahiptir. Bu, kandaki yarı ömrünü (ilacın yarısının bozunması için geçen süre) 56 güne, yani selefinin neredeyse üç katına çıkarır.

Sıtmanın yayıldığı yerlerde ilacın çocukları ne kadar iyi koruduğunu değerlendirmek için iki klinik çalışma planlanıyor. Sıtma geçişinin mevsimsel olduğu Mali’deki bir deneme, aşının etkinliğini yedi ay boyunca inceleyecek. Doğu Afrika’da sıtmanın yıl boyunca yayıldığı ülkelerden Kenya’da bir başka deneme, çocukları bir yıl boyunca takip ederken aşının ne kadar iyi çalıştığını değerlendirecek. Bu çalışmalar ayrıca çocuklar için en iyi dozun belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntı

RL Wu ve ark. Sıtmayı önlemek için düşük doz subkutan veya intravenöz monoklonal antikor. New England Tıp Dergisi. Cilt 387, 4 Ağustos 2022, s. 397. / Bir Doz Bağışıklık Proteini Sıtmaya Karşı Aylarca Koruma Sağlayabilir

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*