Bir Evcil Köpekte Bilinen İlk Maymun Çiçeği Enfeksiyonu

Fransa'da bir köpek sahibinden maymun çiçeği kaptı ve diğer hayvanlara da bulaşma olasılığını artırdı. Köpek, Kanada, Montréal'de fotoğraflanan bu İtalyan tazı ile aynı cins. ANNE BENTZ/EYEEM/GETTY IMAGES - Bir Evcil Köpekte Bilinen İlk Maymun Çiçeği Enfeksiyonu

Bir Evcil Köpekte Bilinen İlk Maymun Çiçeği Enfeksiyonu, Yayılma Riskine İşaret Ediyor

Virüs tilkilere, sıçanlara ve diğer hayvanlara bulaşabilir ve Afrika’nın ötesinde bir yer edinebilir.

Fransa’da bir köpek sahibinden maymun çiçeği kaptı ve diğer hayvanlara da bulaşma olasılığını artırdı. Köpek, Kanada, Montréal’de fotoğraflanan bu İtalyan tazı ile aynı cins. ANNE BENTZ/EYEEM/GETTY IMAGES – Bir Evcil Köpekte Bilinen İlk Maymun Çiçeği Enfeksiyonu

Bir kişinin bir köpeğe maymun çiçeği geçirdiğine dair kaydedilen ilk vaka, bazen şekil değiştiren ve ölümcül virüse yakalanan diğer hayvanların habercisi olabilir. Bu olursa, maymun çiçeği ilk kez Afrika dışında hayvan rezervuarları kurabilir.

Araştırmacılar 10 Ağustos’ta Lancet’te Fransa’da iki adamın İtalyan tazılarına maymun çiçeği bulaştırmış gibi görünüyor. Adamlar, köpeğin kendileriyle yatakta uyumasına izin verdiğini bildirdi.

Monkeypox, cinsel ilişki sırasında meydana gelen yakın temas gibi ten tene temas yoluyla yayılabilir. Emerging Bulaşıcı Hastalıklar’da 15 Ağustos’ta yapılan bir araştırmaya göre, yakın sınırlarda dans etmek gibi daha sıradan temaslar bile virüsü yayabilir. Bu nedenle, yatak takımları ve giysiler de dahil olmak üzere enfekte bir kişinin kullandığı nesnelerle temas edebilir. Bulaşıcı maymun çiçeği virüsleri, 11 Ağustos’ta Gelişen Bulaşıcı Hastalıklarda, araştırmacıların bildirdiğine göre, bu tür yumuşak, gözenekli malzemelerde sert yüzeylere göre daha sık oyalanıyor. Ekip, test edilen yumuşak ürünlerin yaklaşık yüzde 60’ının ve sert yüzeylerin yüzde 5’inin en az 15 gün boyunca hala canlı virüs taşıdığını tespit etti. 

Köpek durumunda, hayvan, sahiplerinin semptomları bildirmesinden yaklaşık 12 gün sonra püstül geliştirdi. Adamlardan birinden alınan viral DNA, köpekten alınan DNA ile eşleşti, bu da insanın bir hayvana maymun çiçeği bulaştırdığını düşündürdü.

Genellikle maymun çiçeği, hayvanlardan özellikle Afrika’nın bazı bölgelerindeki kemirgenlerden “yayılma” veya zoonotik enfeksiyonlara sahip insanlara kadar başka bir yoldan gider. Tempe’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nde çiçek hastalığı virologu olan Grant McFadden, “Bu, bir viral hastalığın insanlardan hayvanlara geri sıçradığı klasik bir ters zoonoz vakası” veya geri tepme vakası diyor.

Bu tür yayılma olayları diğer virüslerde oldukça yaygındır; insanların örneğin köpeklere, kedilere ve hayvanat bahçesi hayvanlarına COVID-19 bulaştırdığı bilinmektedir. Sığır çiçeği de dahil olmak üzere bazı çiçek virüsleri çok çeşitli türleri enfekte edebilirken, çiçek hastalığı ve miksoma virüsü adı verilen tavşan çiçeği virüsü gibi diğerleri yalnızca bir veya birkaç türü enfekte edebilir.

Maymun çiçeğinin kemirgen olmayan hayvan türleri arasında ne kadar yayılabileceği bilinmiyor. Araştırmacılar, virüsün maymunlar ve maymunlar dahil olmak üzere 51 türü ve karıncayiyen, kirpi ve opossum dahil diğer hayvanları enfekte edebileceğini belgelediler.

Şu anda, maymun çiçeği Afrika’nın bazı bölgelerinde endemiktir. Ancak bazı bilim adamları, şimdiye kadar 36.000’den fazla insanı enfekte eden küresel salgının, virüsün insanlardan hayvanlara sıçraması için daha fazla şans yarattığından endişe ediyor. Bu gerçekleşirse, virüs dünyadaki hayvan popülasyonlarında yerleşebilir ve insanlarda ve hayvanlarda tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilecek yeni rezervuarlar oluşturabilir.

Ön araştırmalar, maymun çiçeği hastalığının önceden düşünülenden iki ila dört kat daha fazla türe bulaşabileceğini gösteriyor, İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi’nden araştırmacılar, bioRxiv.org’daki bir ön baskıda 15 Ağustos’u bildirdiler. Ekip, virüsün genetik yapısını, çiçek hastalığı virüsleri tarafından enfekte olduğu bilinen bir cinsteki hayvan türlerinin sayısını, potansiyel konakçıların diyet kompozisyonunu, hayvanların nerede yaşadığını ve bir hastalığa katkıda bulunabilecek diğer faktörleri dikkate almak üzere eğitilmiş makine öğrenimini kullandı. Virolog Marcus Blagrove, türlerin maymun çiçeği için yeni bir ev sahibi haline geldiğini söylüyor.

Araştırmacılar, maymun çiçeği için potansiyel yeni konakların yaklaşık yüzde 80’inin kemirgenler veya primatlar olduğunu tahmin ediyor. Ancak köpekler ve kediler gibi evcil hayvanların da enfeksiyona duyarlı olduğu tahmin ediliyordu. Blagrove, araştırmacıların tahminde bulunduklarında Fransa’daki köpek vakasından haberdar olmadıklarını, bu yüzden köpek enfeksiyonu raporunun “yöntemin işe yaradığının oldukça güzel bir doğrulaması olduğunu” söylüyor.

Kızıl tilkiler ve kahverengi sıçanlar, araştırmacıların özellikle endişe verici olduğunu söylediği iki potansiyel maymun çiçeği konakçısıdır. Tilkiler (Vulpes vulpes) çöpleri temizler ve bu onları maymun çiçeği bulaşmış maddelerle temas ettirebilir. Kahverengi sıçanlar (Rattus norvegicus) inek çiçeği için zaten bilinen konaklardır. Avrupa’daki kanalizasyonlarda yaygındırlar ve maymun çiçeği içeren dışkı yoluyla enfekte olabilirler. Çalışma, mevcut salgındaki insanlarda maymun çiçeği vakalarının yarısından fazlasının bildirildiği Avrupa’daki riski vurgulasa da bulgular daha geniş çapta uygulanabilir. Antarktika hariç her kıtada kahverengi sıçanlar bulunur. Kızıl tilkiler Kuzey Yarımküre’nin çoğunu dolaşıyorKuzey ve Orta Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgeleri dahil.

Bir çöp torbası araştıran bir kızıl tilki
Yeni bir araştırmaya göre, kırmızı tilkiler maymun çiçeği yakalamaya duyarlı olabilir. Tilkiler genellikle maymun çiçeği olan insanlar tarafından kullanılan kontamine nesnelerle temas edebilecekleri kentsel çöpleri temizler. TİM PARKER/İSTOCK/GETTY IMAGES ARTI

Çalışma ayrıca rezervuar türü haline gelebilecek üç Avrupa kemirgenini de isimlendiriyor. Otlu tarla faresi (Apodemus uralensis), sarı boyunlu tarla faresi (Apodemus flavicollis) ve Alp dağ sıçanı (Marmota marmota), virüsün etrafa yayılması için ideal olabilecek büyük popülasyon ceplerine sahiptir.

Bunlar bir rezervuar olabilecek vahşi hayvanlara örnekler. Kesin olarak söyleyemeyiz, ancak hassas olabilirler” diyor Blagrove. “Tilkiler ve kahverengi sıçanlarla birlikte bu türler, yeni rezervuarların kurulmasını önlemek için maymun çiçeği için düzenli olarak araştırılmalıdır“, diyor.

Ancak bir hayvana maymun çiçeği bulaşması, onu bulaştırabilecekleri anlamına gelmez. Brezilya’daki Minas Gerais Federal Üniversitesi’nde çiçek hastalığı virologu olan Giliane de Souza Trindade, “Tesadüfi konaklar ile bir rezervuar arasında bir fark var” diyor. Kazara konaklar genellikle virüs için çıkmaz sokaklardır. Gerçek bir rezervuar türü, virüsü hayvandan hayvana ve bazen de karşılaştıkları insanlara geçirebilmelidir. 

Daha Geniş Yayılma

Monkeypox’un insanlar dahil 51 türü enfekte ettiği bilinmektedir. Bilinen konukçuların çoğu Afrika hayvanlarıdır (açık mavi, üstteki harita). Yeni bir çalışma, virüsün dünya çapında daha geniş bir türe bulaşma potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyor (altta).

Maymun çiçeğinin bilinen ve potansiyel konakçı türlerinin haritalanması

Üstte: Çoğu Orta Afrika'da yaşayan bilinen maymun çiçeği konakçı türlerinin sayısını gösteren bir dünya haritası. Altta: Hem bilinen hem de tahmin edilen maymun çiçeği konak türlerini gösteren, en yüksek sayıyı Orta Afrika'da, ancak Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya'da diğer haritadan daha yüksek sayıları gösteren bir dünya haritası
MSC BLAGROVE VE DİĞERLERİ /BİORXİV.ORG 2022, IUCN

Trindade, köpekler kolayca maymun çiçeği alabilirlerse, bunu insanlara, diğer köpeklere veya diğer hayvanlara dışkı veya tükürük yoluyla geçirebilirler. Maymun çiçeği olan insanlarla birlikte yaşayan evcil hayvanların hasta insanlardan ve ev dışındaki diğer hayvanlardan izole edilmesi gerektiğini söylüyor.

Trindade ve meslektaşları, virüsün kedi ve köpeklere kolayca geçip geçmediğini görmek için maymun çiçeği olan insanların evcil hayvanlarını incelemeye hazırlanıyor, diyor. Ama o daha çok canlı hayvan pazarları konusunda endişeli. “Hayvanlar birbirine çok yakın kafeslerde ve insanlar sürekli geçiyor.” Bu tür ortamlar, türler arasında virüslerin bulaşması için olgunlaşmıştır. Araştırmacılar, 26 Temmuz’da Science’ta bildirdiğine göre, COVID-19 salgını muhtemelen Çin’in Wuhan kentindeki bir canlı hayvan pazarında başladı. 

McFadden, köpeğin vakasının hala izole bir rapor olduğunu vurguluyor. “Bunun nadir bir şey olup olmadığını bilmiyoruz, yoksa buna dikkat etmedik mi?” Şimdilik, çabaların insanlar arasında salgını kontrol altına almaya odaklanması gerektiğini söylüyor. Maymun çiçeği olan kişiler virüsü evcil hayvanlarına geçirmemeye özen göstermeli, ancak bu durum aşırı endişeye neden olmamalıdır, diyor. “Henüz panik butonu aşamasında değiliz.”

Bilim adamları ayrıca hala maymun çiçeğinin insanlar arasında nasıl yayıldığını öğreniyorlar. Araştırmacılar, Annals of Internal Medicine’de 16 Ağustos’ta raporda, bazı kişilerde maymun çiçeği olabilir, ancak semptom geliştirmeyebilir. Araştırmacılar, asemptomatik kişilerin virüsü başkalarına bulaştırıp bulaştıramayacağı bilinmiyor, ancak yapabilirlerse, semptomatik kişilerin yakın temaslarını aşılamak salgını kontrol altına almak için yeterli olmayabilir.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak

Seaang ve diğerleri. Maymun çiçeği virüsünün insandan köpeğe bulaştığının kanıtı. Neşter. 10 Ağustos 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

MSC Blagrove ve ark. Monkeypox virüsü, Avrupa genelinde çok çeşitli yerli hayvan türlerini enfekte etme potansiyeline sahip olup, bölgede endemik olma riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. bioRxiv.org. 15 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.

CN Morgan ve diğerleri. Maymun çiçeği virüsünün seyahatle ilişkili enfeksiyonu olan kişinin evindeki yüzeylerde çevresel kalıcılığı, Dallas, Teksas, ABD, 2021. Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar. 11 Ağustos 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

VM Ferré ve ark. Paris, Fransa’da cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon tarama programında erkeklerle seks yapan asemptomatik erkeklerden anorektal sürüntülerde maymun çiçeği virüsünün tespiti. Annals of Internal Medicine. 16 Ağustos 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

Karan ve ark. Viral prodrom veya cinsel maruziyet olmadan insan maymun çiçeği, California, ABD, 2022. Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar. Cilt 28 Ekim 2022. 15 Ağustos 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

Worobey ve diğerleri. Wuhan’daki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı, COVID-19 salgınının ilk merkez üssüydü. Bilim. 26 Temmuz 2022’de çevrimiçi yayınlandı.

NI Oliveira Silva ve ark. Burada, orada ve her yerde: zoonotik ortopoks virüslerinin geniş konukçu aralığı ve coğrafi dağılımı. Virüsler. Cilt 13 Ocak 2021, s. 43.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*