Bir Göktaşında 2 Yeni Mineral Keşfedildi

Bir Göktaşında 2 Yeni Mineral Keşfedildi

2020’de Somali’de keşfedilen “El-Ali” göktaşında, daha önce dünyada hiç görülmemiş 2 yeni mineral bulundu.  

Bir Göktaşında 2 Yeni Mineral Keşfedildi

Aberta Üniversitesi’nden bilim insanları göktaşından aşınmış 70 gramlık kesit içerisinde, dana önce görülmemiş 2 yeni mineral keşfettiklerini duyurdular. Gerçekleştirilen analizler sonucunda El-Ali, Küçük silikat taneciklerinden oluşan, meteor kaynaklı demirden meydana gelen bir tür olan “Demir IAB kompleks göktaşı” olarak sınıflandırıldı.

Bilim insanları yeni mineralleri, “elaliit” ve “elkinstantonit” olarak adlandırdılar. Yeni minerallerden bir tanesi Somali’nin Hiraan bölgesindeki El Ali buluntu yerinden esinlenilerek isimlendirilirken, ikinci isim ise Arizona Eyalet Üniversitesi Gezegenlerarası Girişimin’in gene müdürü Lindy Elkins- Tanton’a ithafen verilmiş. Normalde yeni bir mineralin doğrulanması uzun bir süreçtir ama bu iki mineral daha önce dünyada sentetik olarak üretildiğinden dolayı daha hızlı sonuç alınabilmiş.

Ayrıca bilim insanları üçüncü bir mineralin daha bulunabileceğini belirtiyorlar. Alberta Üniversitesi bilim insanları, meteor için potansiyel bir alıcı bulabilmek için Somali’den Çin’e taşıdıklarını söylüyorlar. Araştırmacılar uzun bir süredir meteoritler ve asteroitler üzerine ayrıntılı calışmalar yapıyorlar. Yeni keşfin göktaşının oluşumu hakkında bazı önemli bilgiler verebileceği tahmin ediliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Two Minerals – Never Before Seen on Earth – Discovered in Massive Meteorite, 30.11.2022, SciTechDaily

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1349 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*