Bir Simülasyonun İçinde mi Yaşıyoruz?

Bir Simülasyonun İçinde mi Yaşıyoruz?

Portsmouth Üniversitesi  Fizik alanında Doçent Melvin Vopson matrix tarzı bir evrende yaşadığımızı kanıtlayabilecek yeni bir fizik yasası keşfettiğini açıkladı. Daha önce de Vopson enformasyonun ve temel parçacıkların insan DNA ‘ sına benzer bir kütleye sahip olduğunu öne süren bir araştırma  makalesi yayınlamıştı. Geçen yıl ise bilginin nasıl hareket ettiğini açıklayan ” Bilgi Dinamiklerinin ikinci Yasası” adlı yeni bir fizik yasası çıkarmıştı.

Simülasyon teorisi nedir?

İnce ayarlamalar yapılarak tasarlanmış bir bilgisayar programı olduğu, Fiziksel gerçekliğin aslında uzay zaman deneyimlerimizi ortaya çıkaran  bilgi parçalarından oluştuğu anlamına geliyor.

Vopson, The Conversatıon’ daki bir yazısında; 1989’da efsanevi fizikçi John  Archibald Wheeler evrenin temelde matematiksel olduğunu ve bilgiden doğmuş olabileceğini söyledi yani; ünlü aforizmayı bitlerden( bilgisayar dilinde bit =bilgi birimi ) icat etti.

Aşırı yüklenmiş bir işlemcinin bilgisayarda ki işlemleri yavaşlattığını biliyoruz. Teoriyi Einstein ‘ den bir örnekle açıklıyor.

Benzer şekilde Albert Einstein ‘ ın genel görelelik kuramında, kara deliğin yakınında zamanın yavaşladığını gösteriyor.

Vopson simülasyon teorisi fikrini test yapmak için kolları sıvadı bile ; tam 219 bin dolarlık bi kampanya başlattı.

BPT on X: "İngiltere'de Portsmouth Üniversitesi'nden profesörlerin yeni bir fizik yasası üzerine yaptığı araştırmanın sonucunda, gerçekten de bir simülasyonda yaşıyor olabileceğimiz keşfedildi. https://t.co/LBzYAGGjFr" / X

Deney Nasıl Yapılacak?

Bazı fizikçiler, çoklu evren teorisinin bu soruyu cevaplayabileceğini düşünüyor.

Görelelik kuramının dayandırdığı teoriye göre; her bilgi parçasının ölçülebilir bir kütlesi olmak zorunda , örneğin bir bigi yüklü sabit disk, aynı diskin boş versiyonundan daha ağır olmalı, bu kütle farkı çok küçük bir değişikliğe tekabul ettiği için eldeki olanaklarla ölçülmesi ve dolayısıyla fizikçinin teorisini kanıtlaması şimdiye dek mümkün olmadı. Vopson ise yakın gelecekte bu  teoriyi kanıtlamanın mümkün olduğunu düşünüyor.

Deneyde iki varsayım öne çıkıyor. İlki bilginin kütleye sahip olduğu , ikincisi ise tüm temel parçacıkların DNA tarafında kodlanmasına benzer şekilde kendisiyle ilgili bilgi içeriğini depoluyor, yani elektron bir bilgi taşıyor bu varsayımda maddeyi anti maddeyle çarpıştırmak istiyor.

Vopson bu parçacıklar yok edildiğinde, geriye bilginin kalacağını düşünüyor. Aynı deneyle iki düşünceyide kanıtayabileceğini söylüyor.

Yani maddeyi , düşüncenin  bir görünüş biçimi olarak inceleyen görüş , gerçek nedir? Tek bir gerçek mi vardır? Ya da ihtimaller sayısız gerçekliği mi doğurur? Sorularını, zihinlerimizde  meşgul edicek gibi duruyor.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynaklar

Yeni bir fizik yasası keşfedildi: ‘Bir simülasyonda yaşıyor olabiliriz’  Spuntik, 11.10.2023

Bir simülasyonda mı yaşıyoruz? Az bilinen bir teori Elon Musk’ı haksız çıkarıyor Independent, 6 Şubat 2022

Alman fizikçi simülasyonda yaşayıp yaşamadığımızı öğrenmek için bir deney yapmaya hazırlanıyor Independent, 23 Kasım 2022

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*