Bir Solucan Deliğinden Gönderilen Uzay Aracından Gelen Mesajlar

Bir Solucan Deliğinden Gönderilen Uzay Aracından Gelen Mesajlar

Bu teorik kozmik tünellerin simülasyonu, solucan deliklerinin anında kapanmadığını ortaya koyuyor.

Bir solucan deliğine dalan bir uzay gemisi (resimde gösterilmiştir) asla geri dönmez, ancak teorik olarak, delik arkasından kapanmadan diğer taraftan video gönderebilir. GREMLİN/E+/GETTY

Uzayda bir solucan deliğine düşersen, geri dönemezsin. Arkanızdan kapanacaktır. Ancak araştırmacıların 15 Kasım Physical Review D’ deki raporuna göre, geri kalanımıza diğer taraftan bir mesaj göndermek için yeterli zamanınız olabilir.

Henüz kimse bir solucan deliği görmedi, ancak teorik olarak evrenin uzak bölgelerine veya varsa diğer evrenlerin tamamına kısayollar sağlayabilirler. Fizikçiler, üzerinde en çok çalışılan solucan deliği türlerinden birinin son derece dengesiz olduğunu ve içine herhangi bir madde girerse çökeceğini uzun zamandır biliyorlar. Yine de bunun ne kadar hızlı olabileceği veya bir şeyin ya da birisinin ona doğru gitmesinin ne anlama geldiği net değildi.

Şimdi, yeni bir bilgisayar programı, bir tür solucan deliğinin içinden bir şey geçtiğinde nasıl tepki vereceğini gösteriyor.

Worcester, Massachusetts’teki College of the Holy Cross’ta fizikçi olan Ben Kain, solucan deliği simülasyonunda “Bir sonda yaparsınız ve gönderirsiniz” diyor. “Solucan deliğinin çökeceğini biliyoruz ancak bir ışık sinyali çökmeden önce zamanda geri gelebilir mi? Ve bunun mümkün olduğunu gördük.”

Kain, solucan delikleriyle ilgili önceki çalışmaların, “hayalet madde” olarak adlandırılan çok egzotik bir madde biçimiyle desteklenmeleri koşuluyla, kozmik geçitlerin ileri geri tekrarlanan yolculuklar için potansiyel olarak açık kalabileceği sonucuna vardığını söylüyor.

Teorik olarak, hayalet madde yerçekimine normal maddenin tam tersi şekilde tepki verir. Yani, hayalet maddeli bir elma ağaç dalından düşmek yerine yukarıdan düşecekti. Kain, Einstein’ın genel görelilik teorisinin izin vermesine rağmen, hayalet maddenin gerçekte neredeyse kesinlikle var olmadığını söylüyor.

Yine de Kain, bir solucan deliğinden geçen hayalet maddeyi simüle etti ve bunun, deliğin çökmek yerine beklendiği gibi genişlemesine neden olduğunu buldu.

Normal maddeden yapılmış herhangi bir şeyle farklı bir hikayeydi; Kain’in simülasyonu, deliği sıkıştıran ve arkasında kara deliğe benzeyen bir şey bırakan bir çöküşü tetikleyecekti. Ancak, hızlı hareket eden bir sondanın, solucan deliği tamamen kapanmadan hemen önce ışık hızındaki sinyalleri bizim tarafımıza iletmesine yetecek kadar yavaş olacaktır.

Kain, “Böyle şeyler bulunursa, insanları bir solucan deliğinden göndermeyi asla hayal etmez. Sadece kapsül ve bir video kamera. Hepsi otomatik, tek yönlü bir yolculuk olacak ama en azından bu cihazın gördüklerini gösteren bir video çekebiliriz” diyor.

Münih Matematiksel Felsefe Merkezi’nden fizikçi Sabine Hossenfelder, bu fikre biraz şüpheyle yaklaşılması gerektiğini söylüyor. “[Bu], bildiğimiz kadarıyla var olmayan [şeylerin] varlığını varsaymayı gerektirir…. Matematiksel olarak yapabileceğiniz pek çok şeyin gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur.”

Yine de Kain, bunun, evrende veya ötesinde ileri geri seyahat etmemize yetecek kadar uzun süre açık kalması için hayalet maddeye dayanmayan solucan delikleri yapmanın yollarını ortaya çıkarabilecek değerli bir çaba olduğunu söylüyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referanslar

Calhoun, B. Fay ve B. Kain. Bir solucan deliğinden geçen madde. Fiziksel İnceleme D. cilt 106, 15 Kasım 2022, 104054. doi: 10.1103/PhysRevD.106.104054.

Matter traveling through a wormhole, 29 November 2022

A black hole circling a wormhole would emit weird gravitational waves, 27.07.2020, Science News

Einstein’s theory of general relativity unveiled a dynamic and bizarre cosmos, 03.02.2021, Science News

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*