Daha Fazlası

  Bir Ülkenin Kalkınması İçin Eğitim mi Şarttır, Para Mı?

  Bir Ülkenin Kalkınması İçin Eğitim mi Şarttır, Para Mı?

  Eğitim ve para birbirine çok zıt kavramlar gibi gelse de aslında birbiri ile doğrudan bağlantılıdır.

  Eğitimin olmadığı yerde paranın işlevi hep yarımdır, paranın olmadığı yerde ise eğitim hep yarımdır. Şimdi sizlerle iki konuyu da ayrı ayrı ele alıp daha sonra sizlerin de bu konu hakkındaki fikirlerini alacağız.  İlk önce parası olan bir ülke ile başlayalım buna birçok örnek vardır. Örnek verecek olursak Suudi Arabistan, petrol zengini bir ülke, adamların tuvaletlerine kadar altın kaplama değil mi? Peki Suudi Arabistan’ın eğitim seviyesi nedir? Kadın erkek eşitliliğinin dahi olmadığı bu ülkede birçok üniversite vardır, imkânları çoğu gelişmiş ülkelerde dahi yoktur. Devlet bütçesinin 1/4’lük kısmını eğitime ayırmaktadır.

  Suudi Arabistan'da petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle harcamalar kısıldı
  Suudi Arabistan’da petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle harcamalar kısıldı

  Peki, bu ülkede kaç tane tanındık bilim insanı, mühendis çıktı, kaç tane kendilerinin ürettiği silah, tıbbi malzeme var? Ya da bu insanlar üretim yapabiliyor mu, ülkelerinde bulunan petrolü kendileri dışa bağımsız şekilde işleyebiliyorlar mı? Bunları yapabilen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar. Peki, nasıl oluyor da bu insanlar bu kadar para içinde yüzebiliyorlar? Çünkü ülke topraklarından kara altın çıkıyor, kendileri işleyemese bile başka ülkelere işletiyorlar. Peki, bu ülke parasını yitirdiğinde, hangi ülke ile anlaşabilir, kim üretimini yapar, bir savaşa girdiği zaman başka ülkelerin bloke edemeyeceği silahı var mı?

  Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri » Dilimiz.Gen.TR (2021)
  Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri » Dilimiz.Gen.TR (2021) Bir Ülkenin Kalkınması İçin Eğitim mi Şarttır, Para Mı?

  Birde eğitim düzeyi iyi olan bir ülkeyi düşünelim, mesela Japonya. Şimdi aranızda onlarında çok parası var diyecek kişiler muhakkak vardır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra paraları mı vardı, nasıl oldu da bu kadar kısa sürede bu ülke bu kadar hızlı kalkınıp Dünya’nın parmakla gösterebildiği bir seviyeye geldi? Tabi ki eğitimle ve  inançla. Ama bu nasıl oldu, ellerinde yokken bunu nasıl başardılar? Atom bombasından sonra yıkılan binaların bir kısmı hala duruyor, yıkıp yerlerine yenilerini yapamazlar mıydı? Elbette yaparlardı ama onlar düşündüler ve eğitime en temelden başladılar, anaokulu seviyesinde bulunan çocuklara ilk bu binaları gezdirdiler bakın dediler eğer sizler çalışıp eğitimlerinizi iyi almazsanız gelecekte yine aynı şeyler olacak ve biz yok olacağız dediler. Böylelikle eğitimin temelini en sağlam şeyin üzerine inşa ettiler, sorumluluk duygusu ile. Daha sonra yıllardır süre gelen bir eğitim sistemleri var oyun yaşındaki çocukları matematik gibi temel derslerle boğmadılar önce öğrenecekleri şey ahlak dediler, ahlak derslerinden oluşan ve oyun üzerine kurulu bir eğitim sistemi inşa ettiler. Hatta öyledir ki Japonya’da birkaç okul hariç hiçbir okulda temizlik görevlisi bulunmaz. Her çocuk hatta öğretmenler gruplar halinde sınıfları, tuvaletleri, koridorları temizler. Bu davranışın onlara sorumluluk duygusu kazandırdığını ve grup olarak hareket etmeyi öğrettiğini söylüyorlar. Daha sonra çocukları özel ilgi ve becerilerine göre lise ve üniversitelere aldılar, sanatçıysa sanatçı, mühendisse mühendis, temizlikçi ise temizlikçi oldular. Herkes işini severek ve başarıyla yaptı. Böylelikle kendileri üretmeye başladılar, eğitim beraberinde para ve gücüde getirdi.Japon Eğitim Sisteminin Kıskanılası 10 Özelliği - EmojiŞu an Dünya Teknoloji Pazarı’nda en iyiler arasında olmasının sebebi eğitim işini çözmeleri, peki ya bizim ülkemiz hangi sınıfta? İyi mühendislerimiz, mükemmel seviyelerde bilim insanlarımız var biz ne üretiyoruz, devletimizden yeterli desteği alabiliyor muyuz, paramız var mı, doğal zenginliklerimizi işleye biliyor muyuz, aldığımız eğitim yeterli mi, biz işimizi severek yapabiliyor muyuz, işimizin en iyisini yapmak için çabalıyor muyuz, yoksa savsaklıyor muyuz?

  Yazan: İlknur YEŞİLYURT

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  İlknur Yeşilyurt (Bronz Yazar)
  Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: