Bireysel Psikolojiye Göre Yaşam Hedefi Ne Zaman Belirlenir?

Bireysel Psikolojiye Göre Yaşam Hedefi Ne Zaman Belirlenir?

Yaşam Hedefi.

Bireysel Psikoloji Kuramının ilk savunucusu Alfred Adler’dir. Adler Freud gibi kişiliğin temel olarak yaşamın ilk beş yılında şekillendiğini savunur. Bunun yanında Freud’un çocuk cinselliği fikrine de katılır. Ancak cinsel davranış Adler’e göre üstünlük çabasının bir diğer şeklidir. Gelişim dönemleri kavramını ise reddeden Adler daha çok sosyal ilginin nasıl geliştirileceği ve çocuktaki yetersizlik duygularını aşağılık ya da üstünlük kompleksine yol açmasının nasıl engelleneceğini ve sağlıklı üstünlük çabalarına nasıl dönüştürüleceği üzerinde durmuştur.

Üstünlük çabası birey dünyaya geldiğinde bir gerçek olarak değil bir potansiyel olarak mevcuttur ve her birimiz bu potansiyeli kendimize özgü yollarla gerçekleştiririz. Adler bu sürecin dört beş yaşlarında, bireyin yaşam hedeflerinin oluştuğu yıllarda başladığını savunur. Oluşturduğumuz bu “yaşam hedefleri” üstünlük çabalarına bir odak sağlamaktadır. Adler, yaşam hedeflerinin dört beş yaşlarında oldukça değişmez bir biçimde kristalize olduğunu ve yaşamın geri kalan kısmında aynı yönde sürdüğünü ifade etmiştir. Çocuk dört beş yaşlarında geldiğinde yaratıcı gücü bir yaşam hedefi oluşturacak olgunluğa erişir. Bundan sonra kişinin tüm çabaları bu hedefin egemenliği altındadır.

Kişi nihai hedefi doğrultusunda kimi ikincil hedeflerde geliştirilebilir. Bu ikincil hedefler çoğunlukla bilinçlidir. Ancak onlarla temel yaşam hedefi arasındaki bağlantı genellikle bilinmez. İkincil hedefler arasındaki ilişki de nadiren fark edilir. Ancak kişinin temel yaşam hedefi çerçevesinde ele alındığında bu ikincil hedefler belli bir tutarlılık sergiler. Aynı zamanda her insan kendi yaşam hedefini belirleyecek ve kişisel bir hedef oluşturacak “yaratıcı güce” sahiptir.

Yazan: Gözde ADIYAMAN

Kaynak: Adler. A. (2018). Bireysel psikoloji. 5. Baskı.

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*