Bitcoin Güvenilir mi?

Bitcoinin ismini birçok kez duymuşsunuzdur. Hatta son birkaç günde kendi kurunda büyük bir sıçrama yaptığı için birçok sosyal medya platformunda haberleri dönmeye devam ediyor. Peki nedir bu bitcoin? İyi bir yatırım aracı mı yoksa sadece risk mi?

2009 yılında oluşturulan bir kripto para olan bitcoin, varlığından bu yana en çok değer kazanan şey oldu. Hatta çıktığından bu yana, kripto para yatırımcılığı ve alım satımı adı altında birçok şirket ve kuruluşlar meydana geldi. Başka kripto paralar, bitcoin alım satımı, bitcoin kazanma gibi kavramlar sıkça karşımıza çıksa da şahsen beni tatmin eden bir araç veya amaç bulamadım. Benim ve benim gibi birkaç kişinin daha aklını karıştıran bir şey var; Kripto para ne işe yarıyor?

Alışverişte legal yollarla hiç denecek düzeyde kullanılması, bu kadar çabuk hızlı artışının olması ve döviz alma-bozdurma işlemi kadar kolay alınıp satılamaması kafa karıştırıcı ilk nokta. Pazarı olmayan bir para birimi desek yeridir sanırım. Burada bana karşı çıkıp darkweb gibi örnek verecekler vardır tabii ki, fakat geçersiz olur çünkü ben legal pazardan bahsediyorum. Bakkaldan 2 ekmek aldığınızda bitcoin ile ödeme yapmıyorsanız, bir cep telefonunu teknoloji mağazasından bitcoin ile almıyorsanız, en önemlisi bu paranın değerini/enflasyonunu siz oluşturmuyorsanız ne kadar güvenebiliriz ki? Evet, bu kadar hızlı yükseliş çoğu insanda zengin olma hayali depreştirebilir, ancak unutmamanız gereken iki şey var. İlk olarak dolar alır gibi kolay almıyorsunuz. Piyasada bu işi yapan kuruluşları kötülemiyorum fakat güven vermiyor. Elinizle tutamadığınız bir şey alıp değerlenmesini bekliyorsunuz. Fazla ütopik. İkinci olarak da az önce dediğim gibi pazarında yer almıyorsanız alınmasının sakıncalı olacağını düşünüyorum. Neye göre değer kazanıyor? Neye göre değer kaybediyor? Türk lirasından örnek vermek istiyorum.

Uzun zaman önce asgari ücret 200-300 Türk lirası civarındayken şu an 2000 Türk lirasının üstünde. Yani 2005 yılındaki 5 liranın değeri ile şu anki 5 liranın değeri arasında 10 katlık bir fark var denebilir. Bu farkı dolar kuruna bakarak değil, sabit bir referansa bakarak anlarsınız çünkü değer artış ve azalışı dolarda da var. 2005 yılında 1 dolar 2 lira bile değilken şu an 7.5 lira civarında. Peki 2009 da 1 dolara 1300 bitcoin alınabiliyorken şimdi 1 bitcoinin 30 bin dolara yakın olması fazla uçuk değil mi? Dünyada kaç adet Türk lirası olduğu hesaplanabilir. Aynı şekilde ne kadar dolar olduğu da. Peki dünyada kaç tane bitcoin var? SIFIR.

Dünyada hiç bitcoinin olmaması, farklı bir deyişle bitcoinin sanaldan ibaret olması, enflasyonunun ve buna bağlı değerinin sadece bitcoin yaratıcılarının elinde olduğunu gösterir. Bu yüzden bitcoin değerinde maalesef hiçbir etkiniz yok. İnsiyatif sadece bitcoin yaratıcılarında. Bu yüzden bitcoini yatırım aracı olarak görmek, bunun üstüne plan yapmak ve en önemlisi bitcoini döviz olarak görmek için henüz çok erken. Altın en güvenli limandır. 😊

Yazan: Mehmet Berk AYDIN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

2 Comments

  1. Sanki biraz fazla gelenekselci bir bakış açısıyla yazılmış gibi geldi, riskleri konusunda haklı olabilirsiniz fakat diğer riskli yatırım araçları gibi bunun da risk oranı hayli yüksek. Teknoloji gelişimi açısından bakılırsa önümüzdeki süreçte bitcoin ve diğer ””coin’lerin de birçok alanda yer edinebileceği öngörülmektedir.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here