Bitkiler Zehirli mi Yoksa Panzehir mi?

Bilimsel olmadığı halde tedavi edici etki gösterdiği düşünülen alternatif tıp ile bilimsel olarak gerçekleşen işlemleri kanıtlara dayalı ve belli sistematikte olan doğal tıpın ortak amaçları insanların yaşamlarında gerçekleşen hastalıklara karşı tedavi bulmak ve hastalığın oluşmasını engellemektir.  Fakat kullandıkları tedavi yöntemleri için neredeyse aynı hammaddelerle farklı teknikte gerçekleştirilen olaylar denilebilir. Bitkilerin ham haliyle karışımlar yapan ve herhangi bir deney aşamasına girmeden oluşturulan ilaçlar ne kadar doğru, İlaçların hammaddesi nedir,  bitkiler ham haliyle ilaç olarak kullanılabilir mi ve Bitkilerin ilaç olarak kullanıldığı durumlarda yan etki görülür mü? Tüm soruların cevapları için yazıyı okumaya devam ediniz.

Farmakoloji ecza bilimi olarak geçen ve ilaç etkilerini, içeriğini, karışım oranlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bitkiler Zehirli mi Yoksa Panzehir mi?

Geçmişte ilaçların büyük bir oranı bitkiler yoluyla ezilerek elde edilmekteydi fakat bitkilerin ilaç işlevi gören kısımlarıyla beraber herhangi bir etkiye sahip olmayan kısımları da katılmakta olduğunu fark edip özütleme yöntemini öğrenmeleriyle bitkinin işlevi yüksek olan kısımlarını ilaç olarak kullanmaya başladılar ve daha etkili bir ilaç elde ettiler. Zamanla gelişen ilaç elde yöntemleri hammaddenin bitkiler olmasını değiştiremedi. Örneğin Cezayir menekşesi olarak geçen bitki, bazı kanser tedavilerinde kullanılan ilaçların hammaddesi olarak yer almaktadır. Bitkisel ilaçların kullanımında ise doğal ürün olduğundan dolayı herhangi bir zarara sahip olmayacağını düşünen ve düşüncesi sonucu orantısız tüketilen bitkisel ilaçlar (zerdeçal, zencefil, tarçın…) klinik çalışmalar ile ciddi yan etkilere sebep olduğu bilinmektedir.

Bilinçsiz tüketim sonucu doğabilecek hastalık, alerji ve benzeri durum karşısında tüketicilerin ve ürün satıcılarının bilgilendirilmesi gerekir. Bilinçsiz olarak göz kararı hazırlanan ilaç karışımlarının eğitim alan farmakognosistler, toksikologlar ve diğer konu ile ilgili araştırmacıların bu durumda yetkisi olması daha sağlıklıdır. Bir diğer çözüm yolu olarak baharat satıcılarına verilecek yeterli eğitim sonucu bu işe girmeleri sağlanabilir. Bununla ilgili hali hazırda bazı ülkelerin bu olumsuz durum ile ilgili çalışmalarında çözüm olarak alternatif tıpın, üniversitelerde bir branş olarak öğrencilerin doğru bilgi alması sağlanmasıyla bu açığı eğitim yoluyla kapatmaya çalışmaktadırlar. Peki, siz bu durumun çözümü olarak  ne düşünüyorsunuz?

YazanBeyza ÖZKUNDAKCI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here