Bombacı Böcekler

Bombacı Böcekler

Evrim teorisine karşı Yaradılışçıların kullandığı en büyük kozlardan biriydi bir zamanlar bombacı böceklerin varlığı. ” Eğer Darwin`in teorisi doğru olsaydı, bu böcekler kendi kendine patlardı.” dediler.
Çünkü vücutlarında bir bomba taşıdıklarına inanılırdı. Önce bu böceklerin niçin bombacı olarak adlandırıldıklarını inceleyelim.
Bu böcek, düşmanının yüzüne öldürücü bir hidrokinon ve hidrojen peroksit karışımı fışkırtıyor. Bu iki kimyasal madde karıştıklarında kelimenin tam anlamıyla patlıyorlar. Dolayısıyla, bombacı böcek bu kimyasalları vücudunda depolayabilmek için, onları etkisiz kılacak kimyasal bir engelleyici evrimleştirmiştir.
Böcek kuyruğunun ucundan sıvıyı fışkırttığı anda, bir katalizör ekler ( katalitik enzimler ) ve böylelikle karışım kimyasal tepkime sonucu patlayıcı hale gelir. Eğer, Hidrojen peroksiti Hidrokinonun içine dökerseniz en ufak bir ısınma bile olmaz. Onun için yaradılışçıların iddia ettiği gibi bu iki madde karışır karışmaz patlamaz. Mutlaka bir katalizör gereklidir.
Bu böcekler, toplamda 500’den fazla tür içerir. Kimyasalın yarattığı tahribat böcekler ve küçük yaratıklar için ölümcül olabildiği gibi insan derisi için de acı vericidir. Antartika dışında diğer bütün kıtalarda yaşamaktadır. Genellikle ılıman bölgelerdeki ağaçlık alanlarda ve otlaklarda yaşarlar. Yumurtalarını bırakmak için nemli yerlere giderler.
Kısacası , Bu böceğin düşmanlarına sıcak bir hidrojen peroksit ve hidrokinon karışımı püskürttüğü doğru. Fakat bu karışım, içine katalizör eklenmedikçe şiddetli tepki vermez. İşte, bombacı böceğin yaptığı da bu, katalizör eklemek.
Merak edenler için ; Hidrojen peroksit (H2O2) soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kağıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitlenme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.
Hidrokinon, benzene-1,4-diol ya da kuinolkimyasal formülü C6H4(OH)2 olan, fenol tipinde aromatik organik bileşiktir. Kimyasal yapısı bir benzen halkasına para konumda bağlı iki hidroksil grubundan oluşur. Beyaz granüler bir katıdır.

Yazan: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Bombacı Böcekler

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: