Bombacı Böcekler

Bombacı Böcekler

Evrim teorisine karşı Yaradılışçıların kullandığı en büyük kozlardan biriydi bir zamanlar bombacı böceklerin varlığı. ” Eğer Darwin`in teorisi doğru olsaydı, bu böcekler kendi kendine patlardı.” dediler.
Çünkü vücutlarında bir bomba taşıdıklarına inanılırdı. Önce bu böceklerin niçin bombacı olarak adlandırıldıklarını inceleyelim.
Bombacı Böcekler
Bu böcek, düşmanının yüzüne öldürücü bir hidrokinon ve hidrojen peroksit karışımı fışkırtıyor. Bu iki kimyasal madde karıştıklarında kelimenin tam anlamıyla patlıyorlar. Dolayısıyla, bombacı böcek bu kimyasalları vücudunda depolayabilmek için, onları etkisiz kılacak kimyasal bir engelleyici evrimleştirmiştir.
Böcek kuyruğunun ucundan sıvıyı fışkırttığı anda, bir katalizör ekler ( katalitik enzimler ) ve böylelikle karışım kimyasal tepkime sonucu patlayıcı hale gelir. Eğer, Hidrojen peroksiti Hidrokinonun içine dökerseniz en ufak bir ısınma bile olmaz. Onun için yaradılışçıların iddia ettiği gibi bu iki madde karışır karışmaz patlamaz. Mutlaka bir katalizör gereklidir.
Bu böcekler, toplamda 500’den fazla tür içerir. Kimyasalın yarattığı tahribat böcekler ve küçük yaratıklar için ölümcül olabildiği gibi insan derisi için de acı vericidir. Antartika dışında diğer bütün kıtalarda yaşamaktadır. Genellikle ılıman bölgelerdeki ağaçlık alanlarda ve otlaklarda yaşarlar. Yumurtalarını bırakmak için nemli yerlere giderler.
Kısacası , Bu böceğin düşmanlarına sıcak bir hidrojen peroksit ve hidrokinon karışımı püskürttüğü doğru. Fakat bu karışım, içine katalizör eklenmedikçe şiddetli tepki vermez. İşte, bombacı böceğin yaptığı da bu, katalizör eklemek.
Merak edenler için ; Hidrojen peroksit (H2O2) soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kağıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitlenme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.
Hidrokinon, benzene-1,4-diol ya da kuinolkimyasal formülü C6H4(OH)2 olan, fenol tipinde aromatik organik bileşiktir. Kimyasal yapısı bir benzen halkasına para konumda bağlı iki hidroksil grubundan oluşur. Beyaz granüler bir katıdır.
Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*