Daha Fazlası

  Bonobo Maymunları da Evlatlık Ediniyor

  Bonobo Maymunları da Evlatlık Ediniyor

  Bonobo Maymunları maymunları üzerine araştırma yürüten bilim insanları Bonoboların diğer guruplardan evlatlık edindiklerini gözlemlediler. Hiçbir kan bağı bulunmayan iki yavruyu evlatlık edinen iki dişi maymunun, yavruların bakımını üstlendikleri ve yemeklerini onlar ile paylaştıkları görüldü.

  Bonobo Maymunları da Evlatlık Ediniyor

  Araştırmacılar bu gözlemin, Bonobolarda yavrulara olan güçlü bağı ve kendi grupları dışındaki bireylere de gösterilen hoşgörünün bir kanıtı olduğunu belirtiyorlar. Yabani hayvanlarda genelde akraba bağı olunan yetimlerin, yavrusu olmayan dişiler tarafından evlatlık alındığı biliniyor. Fakat Kongo’da izlenen bu Bonoboların arasında kan bağı olmadığı gibi evlatlık edinen iki anne maymunun kendi yavruları da var. Bu özelliğinden dolayı bu davranış şaşırtıcı bulundu.

  Bu davranışın insanlarda evlat edinme isteğininde açıklanabileceğini belirten araştırmacılar, evlatlık edinmenin başkalarına özverili davranmak olarak adlandırılabileceğini ifade ediyorlar. Bonobo maymunları ve şempanzeler insanın yaşayan en yakın akrabalarıdır. Dünya Doğayı Koruma Birliğine göre bölgede 15 bin ila 20 bin arasında Bonobo yaşıyor.

  Yazan: Selim ÖZTEMEL

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: