Boston Dynamics’in Robotlarının Yılbaşı Partisi

Boston Dynamics’in Robotlarının Yılbaşı Partisi

Hiç bir robotun funky müzik eşliğinde dans ettiğini gördünüz mü? Görmediyseniz, yüzünüzü biraz da olsa güldürebilecek bir haberimiz var.

Boston Dynamics yılbaşına özel bir robot dans partisi düzenledi ve robotlarının ne kadar yetenekli olduğunu ortaya koydu.

Yeni yılı kutlamak için YouTube ve Twitter’da yayınlanan yeni bir videoda, Boston Dynamics’in iki Atlas robotu ve onların güvenilir yardımcısı Robot köpek, Spot bir araya geldi. The Contours tarafından “Do You Love Me” şarkısına danslarıyla eşlik ederek olağanüstü ama şaşırtıcı bir robot dans partisi yaptılar.

Teknolojinin ne kadar geliştiğini ve robotların bu inanılmaz dansını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Biraz olağanüstü bile olsa, bir Yeni Yıl partisinin tadını çıkaran birilerini görmek çok güzel.

En çok dikkat çeken noktalardan biri ise robotlar hiç olmadığı kadar gerçekçi bir şekilde hareket ediyor. Dans hareketleri çok akışkan bir şekilde. Hareketlerin bu etkileyiciliği karşısında, bazı kullanıcılar videonun tamamının montaj olduğunu iddia ederek Twitter’da tag başlattı. Ancak, Boston Dynamics’in robotlarında yaptığı son geliştirmelerle birlikte hareketlerin gerçek olduğu oldukça açık.

Boston Dynamics’in hedefi ise Atlas robotunun dans etmekten çok daha fazlasını yapabilmesi. Tüm vücut hareketliliğinin sınırlarını zorlamayı hedefleyen Atlas, bir insanın çevikliğini ve dengesini insansı bir robot olarak taklit etmek için tasarlandı. Atlas’ın zar zor yürüyebildiği mütevazı başlangıçlardan itibaren robot artık nesneleri taşıyabiliyor, zıplayabiliyor ve hatta parkur yapabiliyor.

İzleyenler, zorlu bir yılın ardından onları neşelendiren video hakkında yorum yaparken, Atlas, Spot ve arkadaşlarının bu denli geliştirilmesi tüm dünyada insanların ruh halini değiştiriyor ve yüzlerde bir gülümseme bırakıyor. Robot dans partisi, yılı bitirmek için eğlenceli küçük bir etkinlik olmasının yanı sıra, robot teknolojisinin son birkaç yılda uzun bir yol kat ettiğini de bizlere göstermiş oluyor.

Çeviren: Cemil KIRAÇ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*