Burundaki Bakterilerin Çok Fazla Olması Alerjiyi Kötüleştirebilir

Araştırmacılar, saman nezlesi olan kişilerin burunlarında Streptococcus salivarius (gösterilen) bakteri türünden çok daha fazla olduğunu buldular. Aşırı bolluk, alerji semptomlarını şiddetlendirebilir. DR KARI LOUNATMAA/BİLİM KAYNAĞI

Burundaki Bakterilerin Çok Fazla Olması Alerji Semptomlarını Kötüleştirebilir

Streptococcus salivarius, mukus kaplı hücrelere tutunarak iltihaba neden olma becerisine sahiptir.

Araştırmacılar, saman nezlesi olan kişilerin burunlarında Streptococcus salivarius (gösterilen) bakteri türünden çok daha fazla olduğunu buldular. Aşırı bolluk, alerji semptomlarını şiddetlendirebilir. DR KARI LOUNATMAA/BİLİM KAYNAĞI – Burundaki Bakterilerin Çok Fazla Olması Alerji Semptomlarını Kötüleştirebilir

Saman nezlesi olan kişilerin burun iç yüzeylerinde aşırı miktarda bulunan bir bakteri türü semptomları kötüleştirebilir. Bu bakterileri hedeflemek, sürekli akan burunları dizginlemenin bir yolunu sağlayabilir.

Saman nezlesi, polen veya küf gibi alerjenlerin burun pasajlarında enflamatuar bir reaksiyonu tetikleyerek kaşıntıya, hapşırmaya ve mukusun taşmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Araştırmacılar, saman nezlesi olan 55 kişinin ve olmayan 105 kişinin burnundaki mikrobiyal popülasyonun bileşimini analiz ettiler. Ekibin 12 Ocak’ta Nature Microbiology’de yayınladığı rapora göre saman nezlesi olan insanların nazal mikrobiyomunda daha az çeşitlilik ve Streptococcus salivarius adlı bir bakteri türünden çok daha fazla çeşitlilik vardı.

Bethesda, Md’deki Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde moleküler mikrobiyolog olan Michael Otto, S. salivarius’un alerjisi olanların burunlarında alerjisi olmayanların burunlarına göre 17 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Bu dengesizliğin bir rol oynadığı görülüyor. Alerji semptomlarını daha da kışkırtır. Solunum yollarını çevreleyen alerjene maruz kalan hücrelerle yapılan laboratuvar deneylerinde S. salivarius, hücrelerin iltihaplanmayı destekleyen protein üretimini artırdı.

Ve S. salivarius‘un burun akıntısını gerçekten sevdiği ortaya çıktı. Saman nezlesinin göze çarpan, nahoş bir semptomu, burun akıntısının aşırı üretimidir. Araştırmacılar, S. salivarius‘un bir alerjene maruz kalan ve mukusla kaplanmış hava yolunu döşeyen hücrelere çok iyi bağlandığını buldu yine burunda bulunan bir karşılaştırma bakterisinden daha iyi.

Yakın temas, farkı yaratan şey gibi görünüyor. Otto, bunun S. salivarius‘un yüzeyinde bulunan ve birçok bakteri arasında yaygın olan iltihaplanmaya yol açabilen maddelerin hücreler üzerinde etkilerini gösterecek kadar yakın olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Günlük aktiviteleri bozan ve uykuyu bozan saman nezlesinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yüzde 30’unu etkilediği tahmin ediliyor. Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde immünoloji ve alerjiler üzerine çalışan doktor bilim insanı Mahboobeh Mahdavinia, yeni araştırmanın saman nezlesi için potansiyel bir tedavi olarak “bu bakteriyi hedef alan gelecekteki çalışmalara” kapı araladığını söylüyor.

Ancak araştırmaya dahil olmayan Mahdavinia, herhangi bir tedavinin burunda yaşayan “iyi” bakterilere zarar vermekten kaçınması gerektiğini söylüyor.

Otto, S. salivarius‘un mukusla kaplı hücrelere bağlanma yeteneği açısından önemli olan yüzeyindeki proteinlerin bir hedef sağlayabileceğini söylüyor. Bakteriler, sümüksü akıcı mukusta bulunan müsin adı verilen proteinlere bağlanır. Otto, S. salivarius‘un yüzey proteinleri hakkında daha fazla şey öğrenerek, “bu yapışmayı engellemek için özel yöntemler” bulmanın mümkün olabileceğini söylüyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

Miao ve ark. Alerjik rinitin komensal bakteri Streptococcus salivarius tarafından şiddetlenmesi. Doğa Mikrobiyolojisi. 12 Ocak 2023 tarihinde çevrimiçi yayınlandı. Doi: 10.1038/s41564-022-01301-x

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*