Büyükbaba Paradoksu

Büyükbaba Paradoksu

Geçmişe gidip büyükbabanızı öldürebilir miydiniz?

Zaman yolculuğu konusunda akla ilk gelen paradokslardan olan büyükbaba paradoksuna göre elinizde bir zaman makinesi veya ışınlanma yapabileceğiniz bir yönteminizin olduğunu ve bunu kullanarak geçmişe gidip büyükbabanızı öldürdüğünüzü hayal edin. Bu durumda kendi anne ya da babanızın doğmasını ve sonunda da kendi öz varlığınızın var olmasını engelleyecektiniz. Nihayetinde siz dünyaya gelmemiş olacaktınız yani bu durumda hiç zaman yolculuğu yapmamış ve büyükbabanızı öldürmeyecektiniz. Böylelikle büyükbabanız yaşamaya devam edecek ve sizin dünyaya gelmenize sebep olacaktı. Fakat en başa dönersek zamanın doğrusal bir şekilde ilerlediğini farz edersek var olmayan birinin geçmişe gitmesi de mümkün olmayacaktı. Ancak modern fizikte geçen paralel evrenler teorisine göre büyükbabasını öldüren zaman yolcusu gelecekte var olmasa da geçmişte yani büyükbabasını öldürdüğü zaman diliminde yaşamını sürdürebilir. Fakat büyükbaba öldükten sonra evren çeşitli şekillerde dallanır ve böylelikle büyükbaba farklı bir evrende yaşamını sürdürmeye devam eder. Ancak büyükbabasını öldürüp yaptığı zaman makinesini kullanarak tekrar yolculuk yapıp günümüze gelirse babası hiç doğmamış olacaktır ama kendisi bunların dışında kalarak var olmaya devam edecektir.

Gizem Çoban on Twitter: "Büyükbaba paradoksu nedir? Paradoks kapsamında kişinin geçmişe gidip dedesini öldürdüğünde kendisinin de hiç doğmayacağını, doğmazsa da dedesini öldüremeyeceğini anlatmaktadır. Zamanda yolculuk durumunun ışık hızında hareket ...
Büyükbaba Paradoksu

Çoklu dünyalar kuramına göre zaman yolcusu farklı bir evrende yaşamaya devam ederken diğer evrende hiç doğmamış olur. Burada zamanın akışına yapılan müdahale, zamanda bir kırılmaya sebep olarak zaman yolcusunun farklı bir paralel evrene geçmesini sağlar.

Büyükbaba paradoksunu çözebilmenin en kolay geçmişe gittiğiniz zaman aslında büyükbabanızın geçmişine değil de büyükbabanızın paralel evrende yaşayan bir kopyasının geçmişine gittiğinizi düşünmektir. Paralel evren diyoruz çünkü yaşadığımız bu evrende geçmişi değiştirmek hiçbir şekilde mümkün görünmüyor. O yüzden varsaydığımız ve hayal ettiğimiz tüm bu olaylar şu an bulunduğumuz evrende değil de bu evrenin bir kopyası olan başka bir paralel evrende yaşanabilir gözüyle bakıyoruz. Hatta tek bir paralel evren değil de aynı anda farklı evrenler demek daha doğru olacaktır çünkü burada aynı kişinin hem geçmişini hem geleceğini değiştiriyoruz burada da değişen her bir olayın farklı sonuçları olacağından evren dallanıp farklı paralel evrenlerde farklı şekillerde gelişmeye devam edecektir.

Yazan: Döndü SARIKAYA

Kaynak*  

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*