Buz Adam Ötzi’nin Ölüm Yeri Bulunduğu Yer Değilmiş

Buz Adam Ötzi’nin Ölüm Yeri Bulunduğu Yer Değilmiş

Buz Adam Ötzi 5.300 yıl önce bir sonbahar günü öldükten sonra buza gömüldüğü sanılıyordu. Arkeologlardan ve buzul uzmanlarından oluşan araştırma ekibi, Buz Adam Ötzi‘nin ilkbahar ve yaz mevsiminde öldüğü ve ilk başlarda üzeri karlar ile kaplı olduğu fakat daha sonra eridiği bundan dolayı üzeri bedeni geçici olarak bedeninin açıkta kaldığını belirtiyorlar. Bu da bedeninin bazı bölgelerinin neden daha fazla çürüdüğünü açıklıyor. Daha önceki düşüncelerde Buz Adam Ötzi‘nin karsız bir oyukta ölmüş olduğu ardından bedeninin donmuş olduğu düşünülüyordu. Üzeri buzlar ile kaplandığı ve 5 bin yıl boyunca korunduğu düşünülüyordu.

Son araştırmalara göre Buz Adam Ötzi’nin bedeni en az bir kez suya grip, çıkmış. Bu da daha önce sanıldığı gibi bulundu yerde donup kalmadığını göstermiş oluyor. Ayrıca bu kanıtlar “Buz Adamın” korunmasını sağlayan anlık ani soğuma ile çelişiyor.

Buz Adam Ötzi’nin Ölüm Yeri Bulunduğu Yer Değilmiş

Kalıntılar Ötzi’nin 1500 yaz boyunca birkaç kez gün yüzüne çıkıp gömülmüş. Bedeninin en fazla açıkta kalan kısımları daha çok çürümüş. Toprakta biriken kirli buz tabakasının yeni malzemesi oyuğa ulaşmış. Buz Adam Ötzi’nin eşyalarına gelen hasar, diğer Buz Devri sonrasındaki arkeolojik anlamlarda bulunan eşyalara benziyor. Bu yüzden herhangi bir çatışma ya da savunma olmadığı doğal yollar ile oluştuğu tahmin ediliyor. Bilim insanları şimdide bu izleri araştıracaklar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Ötzi, 30 years on: A reappraisal of the depositional and post-depositional history of the find, 07.11.2022, The Holocene

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*