Canlı Beynindeki Bellek Oluşumu Gözlemlendi

Canlı Beynindeki Bellek Oluşumu Gözlemlendi

Çocukken güzel bir günde yürürken karşınıza çıkan bir köpeğin sizi kovalamasını yıllar sonra bir köpek gördüğünüzde hemen hatırlayabilirsiniz. İşte bilim insanları buna benzer duygusal reaksiyonlardan, beynin öğreniminde neler yaşandığını gözlemlemeyi başardılar. 

Canlı Beynindeki Bellek Oluşumu Gözlemlendi

Southern California Üniveristesi’nden bilim insanları laboratuvarda zebra balıklarının anılarını görünür kıldılar. Daha önceki çalışmarı geliştirerek, nöral yapıları hafifçe değiştirerek beyinin ne şekilde kodlayacağını incelediler.

Bir çok anı kolay unutulur şekilde kodlanırken, travmatik korku ilintili anılar daha kalıcı kodlandığı biliniyordu. Bellek, memlilerde beynin üst kısmını kaplayan kortekste ve hipakampüste sorumlu gibi gözüksede, beynin koku düzenleme merkezi amigdala da sorumlu. Amigdala duygusal anıları farklı durumlara bağlayabiliyor. Bu bölgenin ulaşılması ve gözlemlenmesi zor olduğundan dolayı pek bilgi edinilemiyordu. Fakat bilim insanları zebra balıkları saydam olduğu için doğrudan beyni gözlemleyebildiler. Bu sayede ilk kez beyinde bir anı oluşumu gözlemlenmiş oldu. Üstelik bu anıların ne kadar güçlü olduğu da tespit edildi.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*