Cassini Uzay Aracı ‘nın Bize Bıraktığı Muhteşem Bir Hatıra

Cassini Uzay Aracı’ nın Bize Bıraktığı Muhteşem Bir Hatıra

Yüzükleriyle birlikte Satürn’ün muhteşem bir görüntüsü Cassini`den bize hediye kaldı. Yakından bakarsanız, sağdaki F-ring’in hemen dışındaki küçük ay Pandora’yı görebilirsiniz. Küçük irregüler (sıra dışı) biçimli Trabant’ın çapı sadece 81 kilometredir. Daha iyi görebilmemiz için, parlaklığı 2 kat artırıldı. Böylece burada görme daha kolaylaştırıldı.

Bu fotoğraf kayıdı, 12 Ağustos 2017’de Cassini tarafından yapıldı. Uzay aracı bu fotoğraf çekimi esnasında, Pandora’ya 1,1 milyon kilometre, Satürn’den 935,000 kilometreye kadar yaklaştı.
Fotograf : NASA / JPL-Caltech / Uzay Bilimleri Enstitüsü Cassini Uzay Aracı’ nın Bize Bıraktığı Muhteşem Bir Hatıra
Bildiğiniz gibi, Cassini Ekim 1997’de piyasaya sürülmüştü. Satürn sistemini 2004 ortasından beri keşfediyordu. Probu (Koordinat ölçüm cihazı)`unun 12 aleti ile donatılmış bu uzay aracının. başlangıçta misyonu, 2008 yılına kadar sürecek şekilde düşünülmüştü. Ancak daha sonra görevi, Eylül 2010’a ve son olarak bu yıla kadar uzatıldı. Görev, 15 Eylül’de, Satürn atmosferine, atmosferi incelemek için kasıtlı bir şekilde bırakılması ve atmosferde yanması sonucunda, sona erdi. Daha önce, prob ile donatılmış Cassini, halka sisteminin iç kenarı ile bulut yüzeyinin arasındaki görüntüde görülen aralıktan 22 kez daha geçmişti.

 

Özgün Çeviri: İ. Kaya

 

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*