Cavendish Laboratuvarı’nın 16’ncı Başkanı Türk Bilim İnsanı Mete Atatüre

Cavendish Laboratuvarı’nın 16’ncı Başkanı Türk Bilim İnsanı Mete Atatüre Oldu.

1873′ te kurulan ,hidrojeni bulan  ingiliz doğa bilimcisi HENRY CAVENDİSH’ in adını aldığı Cavendish laboratuvarı’ nın yeni başkanı Prof. Dr. Mete Atatüre oldu.

” Fizik dünyasının kalbi ” olarak adlandırılan , Cavendish Laboratuvarı aldıkları nobel ödülleriyle tanınıyor.

Göreve getirilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Mete Atatüre şu ifadelerde bulundu;

” Bu rolde bana güvenilmesinden ve Andy Parker ‘ ın ve Cavendish Laboratuvarı’ nı bugünkü haline getiren herkesin ( sorgulama ve meydan okuma dürtüsüyle hareket eden harika bir bilimsel keşif yeri) ayak izlerini takip etmekten inanılmaz dereced onur duyuyorum. ” 150 yıllık bilimsel mirası taşıyoruz ancak ileriye dönük kalmamız gerekiyor. Geçmişteki başarılar bugünümüzü şekillendirdiği gibi, bugünün meraka olan bağlılığı da yarının atılımlarını tanımlayacak. Bakanlık sürekli bir yolculuk halindedir.BENİ VE MESLEKTAŞLARIMI HEYACANLANDIRAN VE İNSANLARI BİZE ÇEKEN ŞEY BU ; TEŞVİK OLASILIK DUYGUSU, YENİLİK VE BUGÜN BUNDA DAHA DA AKTİF ROL ALMAKTAN GURUR DUYUYORUM.”

” Ray Dolby merkezi’ nin ve amaca yönelik inşa edilmiş, en son teknolojiye sahip tesislerimizin, hem bilimsel hem de sosyal kültürümüz üzerinde olumlu bir etki yaratacağını , meslektaşlar arasında etkileşimi en üst düzeye çıkaracağını, bize ve ortaklarımıza bir şeyler yapmamızı sağlayacağını umuyorum. En iyi işimiziyapmak ve yeni ve bazen şaşırtıcı şekillerde çalışmak.

Ana kaynağımız insanlar ve yakında gelecek yeni çağda topluluğumuzu desteklemek için elimden gelen herşeyi yapacağım.”

Prof. Dr. Mete Atatüre ,Lisans derecesini 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden aldı. Doktora çalışması için Boston Üniversitesi Kuantum Görüntüleme Laboratuvarına katıldı. 2002 ‘ den 2007’ ye kadar ETH Zürih ‘ teki kuantum Fotonik Grubunda doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.Cavendish Laboratuvarı’ na haziran 2007 de Üniversite öğretim görevlisi olarak katıldı.

2011 2 de okuyucu, 2015′ te profesörlüğe terfi etti.

Mete Atatüre aynı zamanda Kuantum optik malzemeler ve sistemler ekibinin QOMS bilimsel lideridir. Nu Quantum Ltd’ nin kuantum teknolojisinin kurucu ortağı ve CSO ‘ dur

fizik enstitüsü, Amerikan optik Topluluğu, Academia Europaea ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir. IoP 2020 Thomas Young Madalyası’ nın da sahibidir.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*