Çay Ölüm Riskini Azaltabilir

Çay Ölüm Riskini Azaltabilir

Yeni yapılan çalışmalara göre, siyah çay içmek ölüm riskini azaltabileceğini gösteriyor. Annals of Internal Medicine’de yayınlanan makalede, her gün en az 2 bardak çay içen kişilerin en düşük ölüm riskine sahip oldukları görüldü.

Genellikle yeşil çayların üretildiği topluluklarda, çay içme ile ölüm riski arasındaki bağlantı olduğu çalışmalar mevcuttu. Yeni yapılan çalışmada UK Biobank’tan alınan verileri kullanan bilim insanları, çay ile ölüm riskinin bağlantılı olup olmadığını ve çay ile birlikte tüketilen süt, şeker, kafein gibi faktörleri incelediler. Ayrıca çayın sıcaklığı ve kişilerin kafeini ne kadar hızlı metobilize ettiği de değerlendirildi.

UK Biobank, 2006 ila 2010 yılları arasında beslenme ve sağlık durumuyla ilgili anket dolduran 40 ila 69 yaşları arasında 500 bin erkek ve kadın verileri bulunuyor. Ankete katılanların %85’i düzenli çay tükettiğini, %89’u ise siyah çay içtiğini bildirmiş.

Günde 2 ya da daha fazla fincan çay içen katılımcıların ölüm riskleri, içmeyenlere oranla %9 ila %13 daha az olduğu görüldü. Ayrıca katılımcıların kahve içip içmemesi, çayına şeker ya da süt ekleyip eklenmemesi, çay sıcaklığının farklı olup olmaması ve kafein metobalizmasının farklı olması her hangi bir kayda değer etki göstermediği görülmüş. Bilim insanları yüksek oranda bile çay tüketiminin bile sağlıklı bir diyettin parçası olabileceğini belirtiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak: 

Black Tea Consumption Linked to a Lower Risk of Death, 23.10.2022, SciTech Daily

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*