Çelişkileri Birleştiren Pembe

Çelişkileri Birleştiren Pembe

Pembe geleneksel olarak kadınsı görünür, ancak bu renk aynı zamanda toplumsal gerilimleri ve çelişkileri de yansıtır. Pembe artık erkek modasının bir parçası, Onur Yürüyüşü’nün bir simgesi ve aynı zamanda Viyana’daki Teknik Müze’deki bir serginin gösterdiği gibi bir araştırma konusu oldu.

Çelişkileri Birleştiren Pembe

Oyuncak ve çocuk giyim mağazalarına bakarsanız, yine kızlar için pembe, erkekler için maviyi bolca bulacaksınız. Ancak pembenin kültürel anlamı değişiyor – erkekler de artık pembe gömlekler giyiyor ve gey, lezbiyen ve LGBTQ topluluğu da bu rengi benimsedi. Ancak pembenin ne olacağı ya da kimin için olacağı hala belirsizliğini koruyor. Viyana Teknik Müzesi’nden (TMW) küratör Ana Daldon, pembe matkabın erkekler arasında pek popüler olmadığını biliyor. Ya da pembe cep telefonları da (henüz) erkekler için normal bir özellik değil.

Çelişkileri Birleştiren Pembe
Faşizm sırasında pembe formalar kırmızı oldu 

Ana Daldon toplumdaki pembe rengi araştırıyor. Öte yandan pembe bir kravat, bazı erkekler için iyi bir zevk işaretidir – çünkü büyük moda evleri de pembeyi erkek rengi olarak sunar. Daldon, “Bu modaysa ve birkaç yıl önce İtalya’da durum böyleyse, oradan yayıldıysa, muhafazakar erkekler için bile bunu benimsemek elbette çok kolay olur” diyor

Palermo FC

Ancak her zaman bu böyle değildi tabi.İtalyan futbol kulübü FC Palermo, yaklaşık 100 yıldan fazladır pembe formalarla oynuyor. 1936’dan 1940’a kadar, faşist Benito Mussolini rejiminin dayatması nedeniyle takım kırmızı ve sarı forma giymek zorunda kaldı (kırmızı ve sarı, Palermo belediyesinin resmi renkleridir.) Kulüp yeniden kurulduğunda 1941’de Juventina Palermo ile birleşmesinin ardından sahada açık mavi gömlekler giymeye başladılar, ancak bir yıl sonra çok popüler pembe ve siyaha geri döndüler. 

Aynı zamanda muhafazakar ve aktivist bir renk

Bugün pembe hem muhafazakar bir renk hem de yeni bir başlangıcı ifade eden aktivist bir renk.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra farklı gruplar pembeyi benimsediler. Pembe renk, insan haklarıyla, eski gelenekleri yıkarak ve yeni sosyal değerlerle ilişkilendirilmek istenmiş. 1970’lerden itibaren gey ve lezbiyen hareketi bu rengi benimsedi ve New York’taki ilk Onur Yürüyüşü’nün sembolü olarak kullandı. Ana Daldon’a göre pembe bugün çok ilginç bir renk çünkü tam da toplumsal değişimi bünyesinde barındırıyor hem de toplumsal çelişkileri de bir arada topluyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*