Cep Telefonu Kullanımla Beyin Tümörü Arasında Bağ Var mı?

Cep Telefonu Kullanımla Beyin Tümörü Arasında Bağ Var mı?

Cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı hala tartışma konusu. Mobil telefonlardan yayılan radyasyon, radyo ve mikrodalga arasında olduğu için DNA’ya ve hücreye direk bir zararı olmadığı biliniyor. Fakat elektromanyetik ışınım, dokuyu bölgesel olarak ısıttığından dolayı beyin metabolizmasını değiştirebileceği üzerine çalışmalar mevcut. Hatta bazı çalışmalar uzun süre cep telefonu kullanan gençlerde, bellek bölgeleri olumsuz etkilediğini kanıtladı. Bir de cep telefonların radyasyonunun, doğudan hücre hasarı nedeniyle kanserojen etkisi olup olmadığı da tartışılmakta. 

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) 2011’de, ver telsiz ışınını olası “kanserojen” sınıfına aldı. 

5G ağının daha yüksek frekanslarının ne gibi etkileri olduğu şimdilik bilinmiyor. Yeni bir teknoloji olasından dolayı henüz yeterli veriler yok. Fakat şimdilik yapılan çalışmalar, cep telefonu radyasyonunun uzun vadede beyin tümörü riskini yükselttiğini gösteriyor. IARC yaptığı araştırmalarda, 20 yıldır devam eden “UK Million Woman Study” araştırmasının verilerini değerlendirdi. 

Cep Telefonu Kullanımla Beyin Tümörü Arasında Bağ Var mı?

Bu araştırmada İngiltere’de 1935 ila 1950 yılları arasında dünyaya gelen her 4 kişiden biri muayene edilip, yüz yüze görüşüldü. 2001 ila 2011 yılları arasında ise 800 bin kişi cep telefonu kullanımı bilgileri verildi. 20 yıllık süreç içerisinde bu kadınları, 3.268’inde kafasında tümör geliştiği görüldü. Bunlar arasında glioma, glioblastoma, meninks kanseri, hipofiz bezi ve işitsel sinir tümörü yer alıyor. 

Bu veriler ışığında araştırmacılar, cep telefonunda daha sık ve daha uzun vakit geçiren kadınlarda tümör riskinin daha yüksek olup, olmadığını incelediler. Sonuca göre hiç bir tümör, telefon kullanımı ile yükselmiyor. Telefonu fazla kullanan kadınlardaki risk, kullanmayan kadınlara göre aynı olduğu sonucu elde edildi. Telefonlar genellile sağ kulakta kullanılsa da sağ ve sol bölgelerde tümör riskinin de aynı olduğu görüldü. Her ne kadar araştırma kadınlar üzerine olsa da bu durumun erkekler içinde aynı olduğu düşünülüyor. Üstelik günümüz cihazları geçmiş dönemdekilere göre daha az ışınım ve radyasyon yayıyor. Fakat bilim insanları işiniz yoksa yine de cep telefonlarınızı fazla kullanmamanızı öneriyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*