Chang’e-5 Geri Döndü

Chang’e-5 Geri Döndü

Çin Halk Cumhuriyeti yapımı olan Chang’e-5 (嫦娥五号) isimli insansız uzay aracı 23 günlük uzay görevini tamamladıktan sonra dünyaya geri döndü. Chang’e misyonunun önemi ise 1976’dan sonra ilk kez aydan örneklerin dünyaya gelmiş olması.

Çinli görevliler dünyaya yeni inmiş olan kapsülü inceliyor. (15.12.2020 İç Moğolistan, Çin)

Çin’in aktardığı bilgilere göre Chang’e-5 15 Aralık 2020 Salı günü erken saatlerde aydan getirdiği örneklerle beraber iniş yaptı. Görevini başarıyla tamamlayan Chang’e-5 Çin’in ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra aydan örnek toplayan üçüncü ülke olmasını sağladı. Ayrıca ülke bu görev sonrasında bayrağını da aya dikti. Çin devlet başkanı Xi Jinping görevin başarısın tebrik etti ve görevin önemini belirtmek adına “(Chang’e) Çin’in uzay alanındaki gelişimi için büyük bir sıçrama oldu, ayrıca Ay’ın kökenlerini ve Güneş Sistemi’nin tarihsel gelişimini anlamamız konusunda da ciddi faydaları olacaktır.” Chang’e-5 24 Kasım günü Hainan adasından fırlatılmış ve bir hafta sonra ayın yüzeyine temas etmişti. Daha önceki modeller olan Chang’e-1 ve Chang’e-2 ayın yörüngesine girmiş ama yüzeye iniş yapmamıştı. Üçüncü uzay aracı Chang’e-3 ise yüzeye ilk yumuşak inişi gerçekleştirmişti.

Chang’e-5’in ay yüzeyindeki temsili görüntüsü

Bir matkap ve robotik kola sahip olan Chang’e-5 ay yüzeyinde sadece iki gün geçirdi ve iniş yaptığı bölgeden iki kilogramlık örnek topladı. Çin’in örnek topladığı alanın Amerikan ve Rus ay görevlerinde incelenen bölgelere nazaran coğrafi olarak daha genç bir yapıda olduğu düşünülmekte. Amerikan ve Rus görevleri üç milyar yaşında olduğu tahmin edilen bölgelerde araştırma yürütmüştü, Çin’in araştırması ise volkanik bir bölge olan Mons Rümker alanında gerçekleşti. Ay’ın kuzeybatısında yer alan bu bölge tahminen 1.2 ila 1.3 milyar yıllık bir arazi. Chang’e-5 bu açıdan Ay’ın evrimi ve zamansal değişimi açısında çok değerli bilgiler verebilir.

Sarı noktalar ABD’nin Apollo görevlerinin inceleme alanları iken kırmızı nokta Çin’in araştırma yaptığı bölgeyi gösteriyor

Görev aynı zamanda Çin’in de uzay teknolojileri konusunda ciddi bir ilerleme kaydettiğini ve ABD ile bu alanda da rekabet içinde olacağına işaret ediyor. Çin 2030 yılında Ay’a astronot göndermeyi ve (Ay’ın) güney kutbunda kalıcı bir araştırma üssü kurmayı hedefliyor.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*