Charles Darwin Kimdir?

Charles Darwin Kimdir?

Tarihinin en çarpıcı fikrini gözlemleriyle pekiştirip öne süren Charles Darwin 12 Şubat 1809 yılında dünyaya geldi.

İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin, annesini erken yaşta kaybetmiştir. Çocukluğu boyunca yoksul insanları tedavi eden babasına asistanlık yaparak geçmiştir. Babası aristokrat ve otoriter bir adamdı. Oğlunun kendi ve dedesi Erasmus Darwin gibi doktor olmasını istiyordu.

Babası onu Tıp fakültesine yazdırdı ama Darwin burada bir türlü mutlu olmamıştı ve ilgi duyduğu mesleğin başka meslek olduğunu fark etti. Darwin küçüklükten beri şüpheci ve sorgulayan biriydi. Doğayı ve canlılığı hep merek ediyordu.

Okulda çalışan bir köle olan John Edmonstone’dan canlı hayvan doldurma dersleri almıştı. Edmonstone, Darwin’in görüşlerinin gelişmesinde etkili bir isim olmuştur.

Jean-Babtiste Larnarck’ın evrim teorisini öğrendi ve öğretmeni Robert Edmund Grant’le birlikte deniz canlılarını inceledi. Bu incelemeler Evrim Teorisi için bilimsel bir temel oluşturdu. Babasının yönlendirmesi ile rahip olmak amacıyla Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okumaya başladı.

Cambridge Üniversitesi’ne başlamadan evvel kuzeniyle beraber böcek toplamaya başlayan Charles Darwin Profesör J.S.Henslow ile tanıştıktan sonra yakın arkadaş oldular. Cambridge’de botanik profesörü olan Henslow ile birlikte tamamen doğa bilimine yönelmeye başladı. Charles Darwin bir doğa bilimci olarak İngiliz Kraliyet Gemisi Beagle ile beş yıllık bir yolculuğa çıktı.

Doğal Seçilim

Henslow ve birçok bilim insanı ile birlikte 5 yıl sürecek olan bir seyahate Yeşilburun Adaları, Galapagos Takımadaları, Tahiti, Avustralya ve Güney Amerika kıyılarını dolaştı.

Geçmişteki jeolojik yapıyla o zamanki yapıyı karşılaştırdı ve önemli benzerlikler ortaya çıkardı. Bu yolculukta canlıların coğrafi dağılımını inceledi ve fosiller üzerine gözlemler yaptı.

Bu gözlemler onu “doğal seçilim” fikrine götürdü ve her bulduğu fosil ve gözlemle fikri daha da keskinleşti.

Gemi kaptanının seyahatin başında verdiği Charles Lylell’in “Jeoloji’nin Prensipleri” isimli kitabı Charles Darwin araştırması boyunca yol göstericisi oldu. Kitapta okudukları ile araştırmaları uyuşuyordu. 2 Ekim 1836 yılında yolculuk sona erdi ve Darwin seyahat boyunca topladığı koleksiyonunu düzenledi.

4 Ocak 1837’de Kraliyet Akademisi önünde önemli jeologların önünde ilk konuşmasını yaptı ve kendini kanıtladı. 1839 yılında ise Kraliyet Akademisi’ne kabul edildi. 1839’da birinci dereceden kuzeni Emma Wedgwood ile evlendi ve bu evlilikten on çocukları olan çiftin çocuklarından yalnızca yedisi yaşadı. Bilime meraklı çok sevdiği kızı Annie’nin 1851’de 10 yaşında ölmesi Darwin için ağır bir darbe oldu çalışmalarını ve dini inancını ciddi bir şekilde etkiledi. Çift, 1839-1842 yıllarında Londra’da yaşadı ve sonra Londra’dan 16 mil uzaklıktaki Down bölgesine taşınıp, hayatlarının sonuna kadar burada kaldılar.

Türlerin Kökeni

O zamana kadar kafasında oluşan teori için kanıtlarını topladıktan sonra 1859’da “On the Origin of Species (Türlerin Kökeni)” isimli kitabı yayınlandı. Bu bilimde bir devrim yaptı.

Kitapta bahsettikleri tamamen yanlış anlaşıldı ve büyük tepkiler almasına sebep oldu. Darwin’in insanların maymunlar ile aynı atadan türevlendiği düşüncesine odaklanmış ve çarpıtmışlardı. Sonrasında 19 kitap daha yayınlayan Darwin’in Chagas hastalığı ile sağlığı gittikçe bozuldu ve son günlerini Down bölgesindeki bir kasabada geçirdi.

Darwin, evrimi; Çevresel değişimler sonucu zaman içinde popülasyonların değişimi olarak yazdı. Hayatta kalma başarısına bağlı olarak meydana gelen seçilime doğal seçilim dedi. Bu doğal seçilim kuramında kaynaklar sınırlı olduğu için bireyler birbirleriyle mücadele ederler.

Galapagos Adalarında kaplumbağa ve ispinoz kuşlarını incelmesi sonucu Doğal seçilim yoluyla meydana gelen evrimsel değişimlerin yani adaptasyonun canlıları değiştirdiği sonucuna vardı.

Fosillerden ve yakın akraba canlılara baktığında ise Evrimin kademeli, yavaş şekilde ilerleyen ve ana mekanizmasının doğal seçilim olduğu kanısına vardı. Darwin, Güney Amerika Dağlarının tepesinde deniz canlılarına ait fosiller keşfetti, buradan da günümüzdeki dağların daha önce okyanusların altındaki karalar olduğu sonucuna vardı.

Darwin evrim teorisini ilk öne sürdüğünde evrimin nasıl gerçekleştiğini açıklayamıyordu. Bunun sebebi kalıtım ve kalıtım yöntemlerinin mekanizmaları henüz bulunmamış olmasıdır. Darwin’in haklı olduğunun kanıtları fosiller, ortak atadan kalmış körelmiş organlar ve genetiktir.

Örneğin; Bizlerin Yani Homo Sapiens’lerin genleri ile

Neandertaller’in %98.8

Farelerin %89.3

Kedilerin %90

Köpeklerin %84

Tavukların %65

Muzlun %50

Sivrisineklerin %47

Nergisin %27

Ve Şempanzelerin genleri %98.7 aynıdır.

Buda Darwin’in dediği gibi tüm canlılar ortak bir atadan meydana gelmiş ve zaman içerisinde türlere ayrılmış olmasının kanırtırdır.

Kaynak:  “Deneylerle Bilim İnsanları #7 / Charles Darwin” Bölümünden esinlenerek yazılmıştır.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

 

Video:

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1370 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

1 geri izleme / bildirim

  1. Charles Darwin Kimdir? – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*