Daha Fazlası

  Çift Terapisi Nedir?

  Çift Terapisi Nedir?

  Klinikte daha çok evlilik terapisi (literatürde ve günlük dilde evlilik terapisi ve çift, aile terapisi eş anlamda kullanılmaktadır.) olarak karşımıza çıkan çift terapisi; birbirleriyle çatışmada olan iki insanın etkileşimini değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi biçimidir.

  Evli çiftlerin psikanalizi üzerine ilk rapor 1931 Amerikan Psikiyatri Birliği toplantısında Clarence Oberndorf tarafından sunulmuştur. Oberndorf evli çiftlerin birbirlerine bağlı nevrozları olduğu ve en iyi dinleti ile tedavi edildiği kuramını geliştirmiştir. Bu bakış açısı çiftlerle ilgilenmeye başlayan analitik topluluktaki fikir birliğinin temel noktasını oluşturmuştur. 1948’de New York Psikanaliz Enstitüsünden Bela Mittelman Amerika Birleşik Devletleri’nde “concurment” (eş zamanlı) evlilik terapisi üzerine ilk yayını yapmıştır.

  Evlilik sorunları olan insanlar sorunlarını, uzman mental sağlık çalışanlarından önce doktorları, din adamları, avukatları ve öğretmenleri ile tartışma eğiliminde oldukları için yıllarca ayrı bir evlilik danışmanlığına açık bir gereksinim yokken, günlük yaşamda aile ve birlikteliklerle ilgili pek çok sorun psikiyatristlerin bu alana yönelmelerine yol açmıştır.

  Bireysel terapi evlilik ile ilgili güçlükleri çözemediğinde eşlerden birindeki ya da her ikisindeki sıkıntının başlangıcının açıkça evlilik ile ilgili olaylarla bağlantısı olduğunda ve çatışmadaki bir çift evlilik terapi istediğinde eş terapisi düşünülür.

  Evlilik terapisinde, eğitilmiş bir kişi, çifte terapötik bir anlaşma yapar ve belli iletişim tipleri aracılığı ile rahatsızlığı azaltmaya, uyumu bozan davranış biçimlerini tersine çevirmeye ya da değiştirmeye ve kişilik olgunlaşmasını ve gelişimini sağlamaya uğraşır.

  Yazan: Gözde ADIYAMAN

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: