Çin’in Yapay Güneşi Nedir?

Çin’de geliştirilen Yapay Güneş yani nükleer füzyon reaktörü 70 milyon derecede 17 dakika boyunca çalıştırıldı. Bu sıcaklık Güneş’in 5 katına tekabül etmektedir. Mayıs 2021’de yapılan deneyde ise 120 milyon santigrat derecede 20 saniye çalıştırılabilmişti.

Füzyon:

Yapay Güneş olarak tabir ettiğimiz nükleer füzyon geleceğin enerjisi olarak görülmekte. Hatta bu enerji dünyadaki en temiz enerji kaynağı olabilir çünkü nükleer reaktörler radyoaktif olan zenginleştirilmiş uranyum yakıtıyla çalışırken füzyon reaktörleri çok daha az radyoaktif olan döteryum ve trityum gazı kullanıyor.  Nükleer füzyon reaktörlerinin çalışma prensipleri ise hidrojen veya izotopları düşük atom numarasına ait elementler reaksiyona girerek ortaya çok büyük miktarda enerji çıkarırlar.

Çin’in Yapay Güneşi Nedir?

Bu reaktörleri denetim altında tutmak oldukça zor bir iştir. Çekirdekler bilindiği üzere pozitif yük taşırlar ve birbirlerine yaklaştıklarında birbirlerine kuvvetli bir itme uygularlar. İtme kuvvetini yenecek bir büyüklükte kuvvet uygulandığı zaman atomlar kaynaşır. Bu olayda da muazzam miktarda enerji açığa çıkar. Dengelenmediği takdirde açığa çıkan enerji patlama noktasına kadar hızla yükselir ve ardından nükleer bir patlama meydana gelir. Bu nedenle Çin’deki bilim adamları reaktörü 17 dakikadan fazla çalıştıramadı. Bu tepkimenin en kötü sonucu ise 2. Dünya savaşındaki hidrojen bombasıdır.

Yapay Güneş:

Çin’in Deneysel Gelişmiş Süper İletken’i sınırsız bir temiz enerji sağlamak amacıyla tasarlandı. Bu reaktöre EAST reaktörü adı verildi. Halka şeklindeki reaktör füzyon sürecini simüle ettiği için yapay bir güneş olarak anılıyor. Bu yapay güneşin çalışma mantığı nükleer füzyon reaktörleriyle aynı. Tek farkı ise Yapay Güneş; atom çekirdekleri birbirine çarpmaya ve elektrik gücü için kullanılabilecek enerjiyi serbest bırakmaya başlayacak.

Dünyadaki Örnekler:

Bu tür reaktörlerin Dünyada farklı örnekleri mevcut. Örneğin Çin’deki bu reaktör Fransa’da yapım aşamasında olan daha da büyük bir reaktörü test etmek için kullanılıyor. 35 ülke tarafından imzalanan International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) (Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör) dünyanın en büyük reaktörü olacak. Bu reaktörün inşası 2010 yılından beri sürmekte. Reaktörün tam çalışmaya başlaması ise 2025 olarak tahmin edilmektedir.

Yazan: Hasan SALHİ

Kaynak

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here