Cinsel Sapıklığın Sebebi Hakkında Bilimsel Yaklaşım

Cinsel Sapıklığın Sebebi Hakkında Bilimsel Yaklaşım

Beyin bütün sinir sisteminin kontrol merkezi olarak, 100 milyar nörona ev sahipliği yapan muazzam bir sistem. Nasıl ki aç ya da tok olduğumuza, öğrenmeden tutun acıya kadar her duygumuza karar veriyor ve bizi yönlendiriyor ise, cinsel dürtülerimizde de mutlaka çok büyük rolü vardır diye araştırmaya başladım. Amacım sapıkların sapıklıklarını haklı çıkarmak değil, bilakis bu sürecin ebeveynlerin farkında olması ve çok geç olmadan çocuklarını sağlıklı hormonlara, beyin loblarına sahip olacak şekilde yönlendirmesidir.

Cinsel sapkınlıklar genellikle erkeklerde ve ilk belirtilerini 15 li yaşlarda göstermektedir. Bilinçaltını anlama konusunda çalışmalarıyla ünlü Freud`a göre 3-5 yaş aralığında ki safha, çocuğun ileride ki seksüel kimliğinin belirlenmesi açısından hayati bir rol oynar. Bu dönemde çocuk cinsiyet ayrılığının farkına varır. Bu dönemde erkek çocuğunda ki gelişmeler şu şekildedir; Anneye seksüel ilgi duyar, babayı rakip görür. Bu dönemde ki çocuğun Sevgi ihtiyacının yeterince karşılanması, sosyalleşmesi ve ebeveynler ile sağlıklı iletişimi sonucu bu gelişmeler yavaş yavaş küçülmeye başlar ve en sonunda da sağlıklı bir şekilde baskılanır.

Peki bir çocuk bu dönemi sağıklı bir şekilde atlatamazsa neler olur? Bizi biz yapan ve etrafımıza sergilediğimiz karakterimiz, buz dağının sadece görünen yüzüdür. Bilinçaltı dediğimiz ve kişiliğimizin çok büyük bir bölümünü kaplayan, Id, ego, yüksek-ego gibi bölümleri bu süreçten başarısız çıkan bir çocukta çok büyük ve onarılması zor hasarlara yol açıyor. Süper-egonun sorumlu olduğu vicdan ya da ahlaki pusula, hislerimizi Doğru-yanlış olarak yorumlaması sağlıklı işlemiyor. Bunun sonucu da yetişkin olan birey agresif, boş ve aşırı hırslı birey oluyor.

İşte ne oluyorsa bu şekilde bilinçaltında elektrik tellerinin spagetti olması gibi karmakarışık olan sistemin, bilinç üstüne yansıması ve suç teşkil etmesi için katalizör (hızlandırıcı) görevini ise üstlenen unsurlar, ensest ilişkiler ve aşırı şekilde sapkınlık derecesinde seks fantezileri düzenli bir şekilde okumak, seyretmek zaten sağlıksız olan karar verme, muhakeme etme yetisinde kişiye yanlışlar yaptırıyor.

Beyinde ki üreme ile ilgili devreler, hücreler, bağlantılar ve kimyasal haberleşme maddeleri, canlının davranışı üzerinde çok belirgin bir etkiye sahip. Sırf bu etki ile çiftleşme sonucu dişiye yem olacağını bile bile sadece çiftleşme arzusunun yoğunluğunu yaşamak için ölümü kabullenen böcek türlerini duymuşsunuzdur.

(Cinsel Sapıklığın Sebebi Hakkında Bilimsel Yaklaşım)

İnsanlar da ise, anne karnında ki bebeklerin hepsi ilk haftalarda kız bebeklerdir. Erkeklerin emzirme olayı olmadığı halde meme uçlarına sahip olması da bir zamanlar kız çocukları olmasından kaynaklanmaktadır. Cinsiyet hormonlarının miktarında ki artma sonucu eğer Testosteron arttı ise erkek, östrojen artışı fazla ise kız çocuğu oluyor. Bu hormonların merkezi de beyindir. Hormonlar sadece vücutsal değişikliğe sebep olmuyor, beyninde özellikle sol bölgesi ve birçok bölgesinde de değişikliğe sebep oluyor. Bunun sonucu ise erkek ve kız çocukları arasında bir çok davranış farklılıkları ortaya çıkıyor. Bu hormonu yöneten bölümün adı hipotalamus. İlginçtir ki, hem kadında hem de erkekte cinsel arzuların tetikleyicisi erkeklik hormonu testosterondur. Kadında ki Klitoris adeta bir mikropenis gibidir. Dolayısıyla her iki cinsinde içinde hem kadın hem de erkek yaşamaktadır.

Bağımlılık ve sapıklık söz konusu olduğu zaman, beyin sağlıklı karar verme ve muhakeme etme lobunun şalterini ya indiriyor ya da az kullanarak akıllı telefonlar gibi enerji tasarrufuna gidiyor. Buradan elde ettiği enerjiyi ise aşırı şekilde kullanmaktan, devamlı sekse odaklı bir yaşam tarzı oluşturmaktan kaynaklanan dikkatine yönlendiriyor. Suçu işlemeden ve fantezisini eyleme geçirmeden önce onlarca defa hayalinde bu fanteziyi de yaşayarak, legal hale getirmiş oluyor. Her cinsel fantezinin hayalde yaşanmasının sağlıklı bir süreç olmadığı, özellikle muhakeme ve karar verme yetisi zayıf olan insanlar da çok tehlikeli sonuçlara yol açacağını söylemek yanlış olmaz.

Zaten bu kadar soğukkanlı bir şekilde sapıklıklarını eyleme dökmelerinin asıl sebebi de defalarca o fanteziyi kendi içlerinde yaşamış olması ve doyumsuzluklarına kılıf bulabilme, çıtayı daha da yükseltme adına çeşitlendirmeleri fark edilmeden toplumda yaşamaları ile en yüksek noktalara çıkabiliyor. Toplumun ahlaki değerleri ve evrensel ahlak söylemlerine kesinlikle karşı olan tiplerde de bu potansiyel sapıkların ekmeğine yağ çalıyor olması, özgürlüğü sadece cinsel özgürlük boyutun da ele alma gelişmemiş ya da gelişmekte olan toplumların en büyük sorunudur.

Kadınların ezildiği toplumda, kadın sapkınlardan ve sapıklarından bahsetmenin ne kadar doğru olacağına karar veremedim ama yine de objektiflik adına araştırmamda kadınlara düşen payı yazmayı kendime görev saydığım için onu da açıklamaya karar verdim. Cinsel dürtüsü fazla olan kadınlar da cinsiyet hormonlarının beynini ele geçirmesi ve karar verme, muhakeme loblarının ya kapanması ya da az çalışması sonucu suç işleyebiliyor. Oranlarının erkeklere göre daha az olmasının sebebi ise teşhircilik ile bu duygularını bir nebze olsun hafifletiyor olmalarıdır. Gözlerin devamlı kendinde olması, çok dar giyinme, iç çamaşırlarının çok belirgin olması vs her ne kadar kendilerini bilinçaltında rahatlatmış olsa da, kendisine bakan bilinçaltında arızalı, cinsellik odaklı bir yaşam benimseyen sapkınların eylemine ve fantezilerine bir damla da olsa katkıda bulunduklarını özellikle belirtmek isterim.

Peki kendimizi ve çocuklarımızı bunlardan nasıl koruyacağız?

Çocuklarımıza şeker, çikolata gibi ödülle kendini öptürme ve yabancıya yaklaşma alışkanlığımızı toplum olarak kesinlikle bırakmak zorundayız. 3 yaşını geçmiş her çocuğa banyo da lifi verip, özel yerlerini sadece kendisinin elleyebileceğini öğretip, kendisinin temizlemesini öğreteceğiz. Pipini yerim vs ile çocukların orasını burasını ellemeyeceğiz. Amcasıdır, dayısıdır, abisidir bir şey olmaz diye hiçbir erkekle, özellikle sanal ortamda ya da tesadüfen tanıştığınız kişiler ile çocuklarınızı asla yalnız bırakmayacaksınız. Çocuklarınızın size yaptığı itirafları ciddiye alacaksınız. Unutmayınız ki üstünü örttüğünüz her ufak sapıklık girişimi, topluma daha büyük acı olarak geri dönecektir. Ben geçiştirdim, ucuz atlattım mantığı ile hareket ederseniz yine aynı mantıkla hareket etmiş bir ebeveynin, çocuğun sapığı daha da güçlenmiş olarak sizi denk gelme olasılığı yükselecektir. Teşhir edin, şikayet edin ve kesinlikle göz ardı etmeyin.Kendinizi korumak adına da; ağzı iyi laf yapsa da sözlerin bir kişiyi tanımada sadece %7 yi oluşturduğunu, karşınızda ki kişinin geçmişini, çevresini ve yaşadıklarını, bilinçaltını bilmediğinizi asla unutmayın. Tesadüfen böyle kişiler ile tanıştığınızda ise kadın kuruluşları ile koordineli çalışıp, mücadele edin. Temiz toplum için duyarlı olmak her vatandaşın aslı görevidir.

Tamamen normal görünüşlü ve davranışlı olması sapıkların teşhisini zorlaştırıyor olduğunu da aklınızdan çıkarmayın…

Cinsel Sapıklığın Sebebi Hakkında Bilimsel Yaklaşım

Yazan: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*