Çocuklar Neden Brokoli Sevmiyor?

Sebze ve meyve tüketimi sağlıklı beslenme için vazgeçilmez omasına rağmen, çocuklar ilk bakışta buna burun kıvırırlar. Özellikle Brassica sebzeleri, örneğin lahana, Brüksel lahanası,brokoli, ve karnabahar gibi sebzeleri pek sevmezler. Brassica sebzelerinde doğal olarak bulunan glukozinolat (GLS) bileşikleri sağlık için çok önemlidir. Bununla birlikte, bunların parçalanma ürünleri olan izotiyosiyanatlar (ITC’ler) acı tadı ile ilişkilidir. Yetişkinler ve çocuklar arasında tat tercihlerinde farklılıklar olduğu iyi bilinmektedir. Çocukların yetişkinlere göre tatlılığı daha fazla tercih ettikleri ve acıyı çok daha az kabul ettikleri bilinmektedir. 

Çocuklar Neden Brokoli Sevmiyor?

Brassica sebzeleri, tercih etmeme sebeplerinden en belirgin olanı tadının acı olması ortaya çıkmıştır. Ayrıca benzersiz bir amino asit benzeri kükürt depolama bileşiği olan S -metil- l- sistein sülfoksitin (SMCSO) parçalanmasından güçlü koku aktif kükürt uçucuları üretir. Çocuklar ve yetişkinler arasındaki bu tür bileşiklerin algı ve tercihlerindeki farklılıklar hakkında çok az şey bilinmektedir. 

Tükürükte doğal olarak bulunan bakteriler, ağız boşluğunda kükürt uçucularının üretimini daha da artırabilir ve böylece Brassica sebzelerinin ağız içi lezzetini ve algısını potansiyel olarak etkileyebilir.Bu da bazı kişilerin neden süt ya da brokoli gibi sebzeleri sevmediklerini açıklıyor. 

Araştırmacılar rahatsız edici tattan hangi maddelerin sorumlu olduğunu, çiğ ve buharda pişirilmiş Brassica sebzeleriyle tespit ettiler. İlk önce aroma örnekleri hazırladılar ve bunları 98 çocuk ve onların anne babalarından koklamalarını istediler. Hem çocukları hem de yetişkinlerin en kötü buldukları dimetil trisülfür (DMTS) olmuştur.Daha sonra 52 çocuktan ve anne babalarından tükürük örneği alarak bunu Brassica sebzelerinin tozuyla karıştırdılar. Sonuçlar, kükürt içerikli ürünlerin kişiden kişiye farklılık gösterdiği ortaya çıktı.

Çocuklar Neden Brokoli Sevmiyor?

Yani çocuğunuzun brokoli sevmemesi kimyasal olabilir. Araştırmalar yetişkinler gibi çocuklarda zamanla Brassica sebzelerine alışabileceklerini gösteriyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here