Çok Kitap Okuyan Çocukların Beyinleri Daha İyi Gelişiyor

Çok Kitap Okuyan Çocukların Beyinleri Daha İyi Gelişiyor

Son yapılan çalışmada kitap okumayı seven çocukların bellek yetisin daha iyi gelişirken, gençlerin ruh sağlığı da okumadan olumlu etkilendiği ortaya çıktı. Bilim insanları haftada on iki saat kitap okumanın, beyin gelişimi için ideal bir süre olduğu tespit edildi.

Psychological Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları, erken yaşta çok okumanın, beyin gelişimi, bellek yetisi ve daha sonraki ruh sağlığı üzerinde ne şekilde etki yaptığını inceledi. Bunun için de ABD’de çocukların beyin gelişimi ve çocuk sağlığıyla ilgili 10.000 çocukla gerçekleştirilen uzun vadeli ABCD araştırmasının verilerinden yararlanıldı. İncelenen veriler, klinik söyleşilerden, bellek testleri ve beyin taramalarına kadar uzanıyor.

Araştırma ekibi, 9 yaşına kadar boş zamanlarında okumaya başlayan ergenleri, daha sonraki yaşlarda okumaya başlayan ya da hiç okumayan ergenler ile karşılaştırdı. 10.243 katılımcının %48‘i, zevk için okuma konusunda çok az deneyime sahipti ya da daha sonra okumaya başlamıştı. Katılımcıların %52’si  ise araştırmanın başlangıcında üç ila on yıldır okuyordu.

Analizler iki önemli sonuç ortaya koydu: Okul dışında da erken yaşta okumaya balayan gençler bilişsel testlerde daha başarılı oldular. Yapılan araştırma çocuklukta okuma ve gençlikte örnegin bellek ve dil gelişimi testleri arasında kuvvetli bir bağlantıyı ortaya çıkardı. Ayrıca çocukluk döneminde zevk için okuyan gençler, daha iyi konsantrasyon yetisine sahip oluyorlar. Dahası çocukluk döneminde çok okuyan gençlerde stres, depresyon ya da agresiflik gibi psişik sorunlar da daha ender görülüyor.

Çok Kitap Okuyan Çocukların Beyinleri Daha İyi Gelişiyor

Beyin taramalarında da çok okuyan çocuklarda, bilişsel fonksiyonlarda önemli roller üstlenen bölgelerin biraz daha büyük olduğu fark edildi. Bu gençler ayrıca daha az televizyon izliyor, akılı telefon ve tableti de daha az kullanıyor ve daha çok uyuyorlar. Bilim insanlarında göre, çocukluk döneminde en iyi okuma süresi haftada on iki saat. Bu şekilde beyin yapısı gelişiyor. Fakat on iki saatten fazla okuma önerilmiyor. Çünkü on iki saatten fazla okuyan çocuklarda bilişsel yetiler zayıflıyor. Bilim insanları bunu bilişsel yetiyi tetikleyen diğer etkinliklere zaman ayıramamaya bağlıyorlar. Örnegin spor ve sosyal etkinlikler gibi.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Early initiated childhood reading for pleasure: associations with better cognitive performance, mental well-being and brain structure in young adolescence, Psychological Medicine, 28.06.2023.

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*