Cosmos: Bir Uzay Serüveni Final Tiradı

Cosmos: Bir Uzay Serüveni Final Tiradı

Cosmos: Bir Uzay Serüveni Final Tiradı

Otoriteyi sorgulayın! Ben dahil her hangi biri öyle dedi diye hiç bir fikir doğru olmaz.

Kendiniz düşünün!

Kendiniz sorgulayın!

Bir şeye sırf inanmak istediğiniz için inanmayın! Bir şeye inanmak onu doğru kılmaz.

Gözlem ve deneylerden elde edilen delilerle fikirleri sınayın!

 

Beğenilen bir fikir, iyi tasarlanmış bir testi geçemiyorsa, yanlış demektir. Bunu kabullenin!

Deliler sizi nereye götürüyorsa oraya gidin!

Deliliniz yoksa, hüküm vermeyin!

Ve belkide en önemli kural şu; unutmayın yanılıyor olabilirsiniz! En iyi bilim insanlarıda bazı konularda yanılmışlardır. Newton, Einstein… Tarihteki her büyük bilim insanı hata yaptı. Elbette yapacaklardı. Onlarda insandı. 

Bilim kendimizi kandırmamız için bir yoldur. Tabi birbirimizi de.

Bilim insanları günah nedir bilir mi?

Tabiki. Kullanımımıza sunulan diğer her araçta olduğu gibi, bilimi de suistimal ettik. Bu yüzden, bilimi güç sahibi azınlığın eline terk lüksümüz yok. Bilim herkese ait olucak şekilde yayıldıkça, suistimal edilmesi ihtimali azalır.

Bu değerler, fanatizmin ve cehaletin seviyesini azaltır. Ayrıca noktacıklar halinde ışıklarla bezeli olsa da, sonuçta evrenin çoğu karanlık.

Dünyanın yaşını, yıldızlara olan uzaklığı veya yaşamın nasıl evrildiğini bilmek nasıl bir fark yaratacak? 

Bu kısmen ne kadar büyük bir evrende yaşamak istediğinize bağlı. Kimileri küçük olsun ister. Sorun değil, bunu anlayabiliriz. Ama ben BÜYÜK olsun isterim. Bütün bunları kalbime ve zihnime aldığım zaman çoşkuyla dolarım. Kendimi böyle hissettiğim zaman, bunun gerçek olduğunu bilmek isterim. Zihnimde olup biten bir şeyden ibaret olmamalıdır. Çünkü, neyin gerçek olduğu önemlidir. Ve doğanın muhteşem gerçekliği karşısında, bizim hayal gücümüz bir hiçtir. 

O karanlık yerlerde ne olduğunu, büyük patlamadan önce ne olduğunu bilmek istiyorum. Kozmik ufkun ötesinde ne olduğunu, yaşamın nasıl başladığını bilmek istiyorum. Kozmosun başka yerlerinde madde ve enerjinin canlandı mı, bilinç kazandı mı? Atalarımı tanımak istiyorum. Hepsini. Nesillerin oluşturduğu zincirde sağlam bir halka olmak istiyorum. Çocuklarımı ve gelecek çağdaki çocukları korumak istiyorum. Kozmosun dünyalı gözlerine, kulaklarına, düşünce ve hislerine sahip bizler, kökenimizin hikayesini öğrenmeye yeni başladık. Yıldız kumaşı, maddenin evrimi, bilince varan o uzun yol…

Biz ve gezegendeki diğer canlılar milyarlarca yıla yayılan bir kozmik evrimin mirasını taşıyoruz. Bu bilgileri dikkate alırsak, doğayı olduğu gibi tanır ve seversek, bizden sonra gelenler tarafından yaşam zincirindeki sağlam halkalar olarak hatırlanacağız. Çocuklarımız da bu kutsal arayışı devam ettirecek. Bizden öncekilerin göremedikleriniz bizim görmemiz gibi, onlarda bizim göremediklerimizi görecekler. Kozmosun henüz hayal bile edilememiş gizemlerini keşfe çıkacaklar.

NG | Cosmos – Bir Uzay Serüveni: 13. Bölüm / Karanlıktan Korkma

Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*