Covid-19 Bulaştığında Yaşayacaklarınız

Covid-19 Bulaştığında Yaşayacaklarınız

Ülkemizde son günlerde etkisi artan covid-19 bulaştığında baştan sona yaşayacaklarınızı paylaşacağım.

Öncelikle bu süreçte uzman bir psikolog ve diyetisyene başvurmanız sizin bu süreci daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olacaktır fakat böyle bir imkanınız yoksa sizin için gerekli olan her şeyi paylaşacağım. 

İlk olarak covid-19 nasıl bulaşır kısaca bir anlatayım. Covid-19 hastası olan birinin size öksürmesi, hapşırması veya tükürük taneciklerinin size temas etmesi gerekir. Covid-19 kuluçka süresi boyunca kimseye bulaştıramazsınız öncelikle hasta olmanız gerekir.

Peki bu süreç nasıl geçirilmeli, nasıl beslenmelidir.

İlk olarak mental olarak zinde olmamız gereklidir çünkü yıkılmış bir psikolojinin yanında hastalıkla uğraşmak sizi daha kolay yıkar. 1 ve 3 gün arasında bu hastalığın gripten hiç bir farkı yoktur. Tipik burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı bunu tek ayıran şey tat ve koku alma kabiliyetini kaybetmesidir. 3. gün işler değişir şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve öksürük artmaya başlar. Halsizlik artması ile sürekli uyumaya başlarsınız bunun sebebi vücudunuzun virüse savaş açmasıdır.

7. gün kronik hastalığı olanlarda nefes darlığı artması ile hastaneye yatırılır fakat güçlü bir metabolizmaya sahip iseniz bu süreci evde izole edilerek de atlatabilirsiniz 10. gün sonrasında ise vücudunuz normale dönmeye başlar. Peki bu süreçte evde izole olurken ne yapılmalı? Vücut sıcaklığını normal seviyede tutulmalıdır fazlası zararlıdır çünkü virüs kabiliyetini kaybetmesi için 50-60 derecede olmanız gereklidir ve vücudumuz buna dayanamayacağı için gereksizdir fakat normal sıcak da durmamız gereklidir.

İlk öğrendiğimiz zaman eğer aileniz veya biri ile kalıyorsak onlar ile temas kesilmeli evdeki her şey yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Kendi odamıza çekildiğimiz zaman kendimiz ile ilgilenmeli moralimizi yüksek tutmalıyız yanımıza aldığımız sıcak su torbamız ve meyve tabağı ile başlayabilirsiniz. Bol miktarda C vitamini almamız gerektiğinde tablet olarak da kullanmamız gerekli. Bu süreçte Çinko ve B-12 almamızda önemli. Sebze üretimine dikkat etmemiz bu süreci daha sağlıklı atlatmamıza yardımcı olacaktır.

Bu süreçte çoğu gece çok halsiz olduğunuz vakitler olacak o zaman ılık bir banyo, ağrı kesici ve bir meyve çayı kendinizi iyi hissetmenize nitekim sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Aslında bu virüs sürecinin size iyi geldiğine bile şahit olacaksınız tabi ki güçlü bir metabolizmaya sahipseniz.

Çünkü bu süreçte kendinizin ve sağlığınızın ne kadar değerli olduğunu ve kendinize daha iyi baktığınızı ve hayatın karmaşalığından biraz da olsa uzaklaşacaksınız. Bu süreçte çöplerinizi diğerlerinin sağlığı için evde biriktirmeniz ve büyük bir poşete koyup üzerini dezenfekte ettikten sonra belirli bir zaman geçtikten sonra çöpe atmanız gerekli.

Maalesef bu süreçte kullandığınız makyaj malzemelerinizi de atmanızı tavsiye ederim. Bu süreçte sağlık görevlileri sizi sık sık kontrol etmeye gelecektir. Bu süreci atlattığınızda ise tedbir amaçlı yine de kimseyle temas etmemeye, çift maske takmaya ve eldivenle dışarı çıkmaya özen gösterin.

Yazan: Elif KIRMAN

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*