Covid-19 (Son Gelişmeler)

Covid-19 (Son Gelişmeler)

2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren Covid-19 hızlıca yayılarak tüm Dünyayı etkisi altına aldı. Virüsün tedavisi olmadığı için özellikle yaşlıları ve kronik rahatsızlıkları olanları etkiledi. Ülkemizde Mart ayında çıkan ilk vaka ile birlikte sıkı önlemler alınarak tüm ülkeye evde kal çağrısında bulunuldu. Vakaların artması ile sırasıyla ilk olarak sırasıyla okullara uzaktan eğitim ile ara verildi, 65 yaş ve 20 yaş için sokağa çıkma kısıtlaması verildi ardından 2 günlük ve 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamaları ile nitekim önlemler alınmaya çalışıldı.

Ülkemizde olduğu gibi küresel olarak tüm Dünya virüs ile başa çıkmaya çeşitli alternatifler  üretmeye çalıştı. Covid-19 aşısı tüm Dünya için ortak sorun haline gelmiş ve hatta bu bir rekabet haline geldi art arda tüm ülkeler Covid-19 için  aşı çalışmalarını hızlandırdı. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Rusya Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmedeki gelişmeleri kendi Twiter hesabından duyurdu. Bakan Koca’nın yaptığı açıklamaya göre Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko Covid-19 karşı ülkelerinde geliştirilen Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceğini öne sürdü.Yani Rusya ‘nın aşı çalışmalarında Türkiyeye yardımcı olacalarında istekli olduklarını gösterdiler.

Diğer taraftan Dünya genelinde Covid-19 etkisini sürdürürken virüsü bitirmesi beklenen aşı ve ilaç çalışmaları hız kazanmaya başladı. Pfizer ve Biontech’in geliştirdiği aşının %90 etkili olduğu söyleniyor. Ülkemizde ise Covid-19 vaka sayılarının yükselmesi ile çeşitli önlemlerin alındığı ve alınacağı duyuruldu. Öte yandan ise alternatif olarak kekik yağının Covid-19’dan koruduğunu öne sürdüler ve bunun yanında hastalık sürecinde içilen kelle paça çorbası ‘nın hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Yazan: Elif KIRMAN

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

1 geri izleme / bildirim

  1. Covid-19 (Son Gelişmeler) – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*