Covid-19 ve Diyabet

Covid-19 ve Diyabet

COVID-19, son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve şuan dünya çapında 200’den fazla ülkeyi etkileyen koronavirüs SARS-CoV-2’nin neden olduğu bir hastalıktır.
Covid_19 ve Diyabet
Diabetes mellitus (DM), Diyabet, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen, ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir.
Covid_19 ve Diyabet

COVID-19 Tanısı Konan Hastalarda Diyabetin Etkisi

Diabetes mellitus (DM), obezite, kardiyovasküler hastalık ve hipertansiyonu olan kişilerin hatalığı kapma olasılığı daha yüksektir ve bu kişiler yüksek ölüm riski altındadır. Bu artan riskin altında yatan nedenler tam olarak belirlenememiştir. Bununla birlikte, bir grup faktör, tip 2 DM (T2DM) hastasının COVID-19 hastalığının kötü sonuçları riskinin artmasına neden olduğu bulunmuştur.

Diyabet ve / veya obezite ile etkilenmiş bireyler genellikle kronik düşük dereceli bağışıklık sistemine sahiptirler. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, COVID-19 ile enfekte 70.000 kişiden oluşan bir vaka grubunu analiz ettikten sonra, diyabetli bireylerde artan ölüm oranının, genel popülasyonda %2,3’ten %7,3’e yükseldiğini bildirdi. Daha önceki çalışmalar da diyabetli bireylerin SARS ve MERS hastalıkları için de benzer yüksek risk altında oldukları söylenmişti. 

Başka bir çalışmada; Amerikan Diyabet Derneği’ne göre ABD’de yaklaşık 34 milyon kişi diyabet hastasıdır ve bunların 26,9 milyonuna teşhis konmuştur. Çalışmalar, daha zayıf glisemik kontrolün (açlık ve tokluk kan şekerinin bir dengede olması) diyabetli kişilerde daha kötü sonuçlarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırmacılardan Muniyappa ve Gubbi, COVID-19’un diyabetli hastaları etkileme yeteneğini artırabilecek; virüsün hücrelere daha kolay bağlanması, azalmış virüsü dışarı atma, temizleme mekanizması (viral klirens); azalmış T hücre (bağışıklık hücre) fonksiyonu ve kardiyovasküler hastalığın varlığı gibi bazı mekanizmaları tanımladı.

Tabloda; şiddetli ve hafif COVID-19 semptomları olan hastalar arasında diyabet ve diğer ek hastalığa sahip olanların oranı özetlemektedir. Genel olarak, COVID-19 hastaları arasında diyabetten etkilenen kişilerin oranının %5,3 ila %20 arasında olduğu bildirildi.

Sonuç

Kanıtlar, obezite ve diyabetin COVID-19 gibi koronavirüs enfeksiyonlarının neden olduğu hastalığın şiddetini etkileyen önde gelen risk faktörleri olduğunu ifade etmektedir. Diyabetli kişilerde görülen risk, insülin direncine, iltihaplanmaya veya hiper pıhtılaşmaya bağlı olabilir veya altta yatan obeziteye bağlı olabilir ve bu da olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*