Covid-19’a Karşı Geliştirilen mRNA Aşılarında Kalp İltihabı

Covid-19’a Karşı Geliştirilen mRNA Aşılarında Kalp İltihabı

ABD’li sağlık yetkilileri, COVID-19’a karşı mRNA aşılarının muhtemelen nadir görülen kalp iltihabı vakalarına neden olabileceğine dair bir uyarı ekleyecek.

Kalp kası iltihabı (Miyokardit) nedir, belirtileri ve özellikleri nelerdir? MRNA aşıları (Biontech) kalp kası iltihabına neden olur mu? - Son Dakika Haberleri Milliyet
Covid-19’a Karşı Geliştirilen mRNA Aşılarında Kalp İltihabı

Vakaların şimdiye kadarki en geniş incelemesi, özellikle genç ve genç yetişkin erkeklerde, yan etkinin beklenenden daha yüksek bir insidansını buldu. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden Sara Oliver, Moderna ve Pfizer tarafından yapılan mRNA aşılarının sunduğu risk ve korumaların sunumundan sonra 23 Haziran’da yaptığı açıklamada, kolayca tedavi edilebilen kalp sorunu riskinin düşük olduğunu ve aşılamanın yararlarının daha ağır bastığını söyledi. (BioNTech)

Örneğin, veriler 12 ila 17 yaş arasındaki erkek çocuklara verilen her milyon saniyelik aşı dozu için, yaklaşık 56 ila 69 kalp iltihabı vakasının ortaya çıkmasının beklendiğini göstermektedir. Bu onları yan etki riski en fazla olan grup yapar. Ancak aşılar çocukları 5700 COVID-19 vakasından ve 215 hastaneye yatış, 71 yoğun bakıma yatış ve iki ölüm dahil komplikasyonlarından koruyabilir. Bu yaş grubundaki kızların riski erkeklere göre çok daha düşük, 1 milyon doz başına 8 ila 10 vaka görülüyor. Ancak aşılama 8.500 COVID-19 vakasını, 183 hastaneye yatışı, 38 yoğun bakım ünitesine yatışı ve bir ölümü önleyebilir.

Aşı ayrıca uzun süreli semptomları ve SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş her 3.200 çocuktan tahminen 1’inde görülen MIS-C adı verilen hiperinflamatuar bir durumu da önleyebilir

Bir uyarı ekleme kararı, CDC’nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi’nin, gençler arasında aşı olduktan kısa bir süre sonra iki tür kalp iltihabı vakasını tartışmasının ardından geldi: miyokardit veya kalp kası iltihabı ve perikardit, kalp iç zarının iltihabı. Olası yan etkiler ilk olarak İsrail’de fark edildi, ancak Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de kalp sorunları vakaları tespit edildi.

Koronavirüs enfeksiyonları dahil viral enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin virüsle savaşma çabalarının bir yan etkisi olarak kalp iltihabına neden olabilir. Aşılar aynı zamanda bağışıklık sistemini de harekete geçirdiğinden, bazı aşılar da kalp iltihabı ile ilişkilendirilmiştir.

COVID-19 Aşılarıyla İlgili Çok Sorulan Sorular ve Yanıtları / Klimik Derneği – Koronavirus

11 Haziran itibariyle, 133 milyon saniyelik mRNA aşısı dozunun ardından, yan etkilerin bir aşıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılmaksızın herkesin yan etkileri bildirebileceği bir ABD veri tabanı olan VAERS’a 636 miyokardit vakası bildirildi. CDC, bu verileri ve diğerlerini, bir mRNA aşısı almanın potansiyel zararlarını ve faydalarını hesaplamak için kullandı.

Araştırmacılar, gençlerde kaç tane miyokardit ve perikardit vakası beklendiğine bağlı olarak, bildirilen vakaların sayısının 12-39 yaşındakiler için beklenenden daha yüksek olduğunu buldu. Erkeklerin kadınlardan daha fazla kalp iltihabı geliştirmesi daha olasıydı ve sorun, ilk dozdan ziyade ikinci aşı dozundan sonra daha sık ortaya çıktı.

CDC’nin COVID-19 aşı görev gücünden Tom Shimabukuro, etkinin genç insanlarda daha belirgin olduğunu söyledi. “Bu etki, 50 yaş ve üstü olan bu daha büyük yaş gruplarına girdiğinizde büyük ölçüde ortadan kalkıyor” dedi.

Shimabukuro’nun bildirdiğine göre, 12 ila 39 yaşındakilere verilen bir mRNA aşısının her milyon saniyelik dozu için toplamda 12.6 kalp iltihabı vakası bulundu. Moderna’nın aşısı milyon saniyede 19.8 vaka ile ilişkilendirilirken, Pfizer’in aşısı bu yaş gruplarında milyon saniyede 8 vaka ile bağlantılıydı.

Moderna aşısının neden Pfizer aşısından daha fazla kalp iltihabı vakası üreteceği açık değildir. Moderna’nın aşısı şu anda 18 yaş ve üstü kişiler için onaylanmıştır, bu nedenle 12 ila 17 yaşındakilerde görülen herhangi bir miyokardit veya perikardit vakası çoğunlukla Pfizer aşısından veya gençler ve aralarda yapılan klinik çalışmalardan kaynaklanmaktadır.

Ancak CDC’den Megan Wallace’ın bildirdiğine göre, faydalar hala riski aşıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde genel COVID-19 vakaları düşse bile, genç insanlardaki vakaların oranı artıyor. Mayıs ayında, yaklaşık üçte biri 12-29 yaşındakiler arasındaydı.

Gençlerin ciddi hastalıklara yakalanma ve COVID-19’dan ölme olasılıkları yaşlı insanlara göre daha düşük olsa da yine de çok hastalanabilir, ciddi komplikasyonlar yaşayabilir ve hatta ölebilir. Salgının başlangıcından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 ila 29 yaşları arasındaki 2.767 kişi COVID-19’dan öldü. Bu, 1 Nisan’dan bu yana bu yaş grubundaki 316 ölümü içeriyor.

12 ila 17 yaşındakiler için bulguların yanı sıra, analiz ayrıca 18 ila 24 yaşındakilere verilen her milyon ikinci doz aşı için, yetkililerin kadınlarda dört ila beş miyokardit ve 45 ila 56 yaş arası miyokardit vakası beklediğini gösterdi. erkekler arasındaki vakalar. Bu yaş grubunda aşılamanın aşağıdakileri önlemesi beklenir:

  • Kadınlarda 14.000 COVID-19 vakası ve erkeklerde 12.000 vaka;
  • Kadınlar için 1.127 ve erkekler için 530 hastaneye yatış;
  • Kadınlar için 93, erkekler için 127 yoğun bakıma yatış;
  • Ve kadınlarda 13, erkeklerde üç ölüm.

Daha büyük yaş grubunda, fayda daha da belirginleşir. Verilen bir mRNA aşısının her milyon saniyelik dozu için, 24-29 yaş arası kadınlarda iki miyokardit vakası ve erkeklerde 15 ila 18 vaka bekleniyor. Ancak aşılar şunları önleyebilir:

Kadınlarda 15.000 COVID-19 vakası ve erkeklerde eşit sayıda vaka;

  • 1.459 kadın ve 936 erkek hastaneye yatış;
  • Kadınlarda 87, erkeklerde 215 yoğun bakım yatışı;
  • Ve kadınlarda dört ölüm ve erkeklerde 13 ölüm.

Wallace, vakalarda dramatik bir düşüş veya artış olması durumunda bu hesaplamaların değişebileceğini söyledi. Ancak veriler sonucunda CDC ve Gıda ve İlaç İdaresi yetkilileri, gençlere COVID-19’a karşı aşı önermeye devam edeceklerini söyledi.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*