Darwin ve Wallace Var Olduğunu Tahmin Ettiği Yeni Tür 

Var olduğunu ilk olarak Charles Darwin ve Alfred Russel Wallace tarafından tahmin edilen Madagaskar güvesi artık yeni bir olarak tanımlanıyor. Wallace sfenks güvesi olarak da bilinen bu güve, Madagaskar yıldız orkidesinin nektar tüplerinin dibine kadar uzanan en uzun dilli böcek türüdür. 

1862 yılında tam 30 santimetre uzunluğundaki nektar tüpünü gören Darwin, bu nektar tüpüne ulaşacak bir böceğin mutlaka olması gerektiğini. Öne sürmüştü. 5 yıl sonra ise Wallace nektarı alabilecek Afrika kıtasında bulunan uzun hortumlu bir şahin güvesi türüne benzeyen bir tür olabileceğini öne sürdü. Wallece böyle bir böceğin olduğunu ve bölgeye giden doğa bilimcilerin onu rahatlıkla bulabileceğini belirtmişti. 

Darwin ve Wallace Var Olduğunu Tahmin Ettiği Yeni Tür 

Fakat bu keşif nerdeyse 40 yıl sonra Karl Jordan ve Lord Walter Rothschild tarafında keşfedildi. Morgan sfenks güvesinin bir alt türü olarak tanımlanmış bu güve artık yeni bir tür. “Tahmin edilen güve” anlamına gelen Xanthopan morgani praedicta adı verildi.  

Güve ve Orkide birbirlerine bağımlı hale gelmiş durumdalar. Güvenin dil uzunluğu o kadar uzun ki hem uçma becerisini olumsuz etkilileyor hem de avılara karşı onu savunmasız kılıyor. Güve yalız polenleri toplayacağı zaman dilini açıyor ve topladıktan hemen sonra tekrar kıvırıyor. 

Wallace sfenks güvesini, Morgan sfenks güvesinden ayıran en çarpıcı özelliği dilinin ortalama 6 buçuk santimetre daha uzun olmasıdır. DNA barkodlama tekniği ile genetik farklılıkları da %7.6 ki bu da farklı bir tür olarak adlandırmak için yeterlidir. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here