Deniz Kızları’nın Soyu Tükendi

Deniz Kızları’nın Soyu Tükendi

Deniz kızı efsanesine ilham verdiği düşünülen deniz ineklerinin (dugong) Çin’de soyu tükendi. Deniz diplerindeki otlar ile beslenen dugong’lar (Dugong dugon) yüzlerce yıllardır Çin sularında yüzüyorlardı. Yaklaşık 20 yıldır hiçbir dugong görmeyen araştırmacılar bu hayvanlara dair bir iz aramak için bir araştırma yürüttüler.

Deniz Kızları’nın Soyu Tükendi

Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan çalışmada 2008 yılından sonra doğrulanmış hiç bir gözlem kaydedilmediği belirtildi. 1960 yıllarında dugong karşılaşma vakaları zirveye ulaşmıştı ve 1975’ten sonra ise bu bildirimler azaldı. Ekip bu deniz memelilerinin nüfusunun hızla azaldığı ve neslinin tükendiği düşünülüyor.

4 metreye ve 400 kilograma ulaşabilen bu canlılar Doğu Afrika’dan, Avustralya’ya kadar sığ sularda yaşıyorlar. Dugong’lar vejetaryen bir diyete sahip bilinen tek deniz memelisidir.

Deniz inekleri insanlara benzemese de, denizciler bu canlıları kısa süreliğine deniz yüzeyinde gördüklerinden dolayı bu canlıları deniz kızlarına benzettiği ve deniz kızı efsanesine yol açtığı düşünülüyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*