Daha Fazlası

  Denizatlarının Erkekleri mi Doğurur?

  Denizatlarının Erkekleri mi Doğurur?

  Çılgınca geliyor ama doğru, denizatlarının erkekleri doğuruyor. Denizatı ve yakın akrabaları, boru balıkları ve deniz yosunları çok sıra dışıdır, çünkü gebe kalanlar ve bebekleri doğuranlar erkeklerdir. Denizatı babaları, insanların rahimde bebek denizatlarını karnının içinde büyütmek yerine, bebekleri bir kanguru kesesi gibi bir kese içinde taşırlar.

  Denizatlarının Erkekleri mi Doğurur?

  Gezegeni kapsayan geniş hayvan krallığının tamamında, denizatı (ve onların denizatı ve deniz ejderhası akrabaları), erkek üyeleri yavruları doğuran tek türdür.

  Erkekler ve dişiler birbirlerinin etrafında dans ederler ve yüzgeçlerini çırparlar ve çiftleşmeden önce birkaç gün boyunca birlikte dans edebilirler. Bu güzel kur dansından sonra, dişiler yumurtalarını erkeğin kuluçka kesesine bırakıp onları döller. Bununla denizatı annesinin işi bitiyor.

  Yüzüyor ve büyüyen bebeklere bakmak için babayı terk ediyor. Kesenin içindeki embriyolar büyüdükçe erkeğin karnı tıpkı bir insan hamileliğinde olduğu gibi şişer.

  Doğum yapmaya hazır olduğunda, karın açılır ve kasılmalar başlar.  Doğum sırasında erkek denizatı kuluçka kesesindeki deliği açar ve tüm bebekleri dışarı atmak için şiddetle sarsılır. Bebek denizatları sanki bir silahtan çıkan kurşun gibi fırlar, etrafa saçılır. 

  Bebek denizatı olmak zor

  Denizatı babası doğum yaptıktan sonra bebekleri için artık hiçbir şey yapmaz. Denizatı yavruları ebeveynleri olmadığı için kendilerine bakmalı ve yırtıcılardan saklanmalıdırlar. Denizatı babası doğum yaptıktan birkaç saat sonrasına kadar yemek yemiyor. Bununla birlikte, bebekler hala etrafta dolaşıyorsa, lezzetli bir yemek olabilirler. Evet doğru, erkekler bazen kendi bebeklerini yerler.

  Bebek denizatı olmak zor. Erkeğin doğurduğu yüzlerce bebekten sadece bir veya iki tanesi yetişkin olabiliyor ve kendi bebeklerini doğurabilmek için hayatta kalacaktır. 

  Yazan: Bilge KAPLAN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Bilge Kaplan (Gümüş Yazar)
  1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: