Denizlerin Unicornları

Unicorn veya tekboynuz, farklı mitolojilerde yer alan efsanevi tek boynuzlu bir attır. Günümüzde bir efsane olduğu kabul edilse de özellikle Orta Çağ’da tekboynuzların gerçek olduğu, kanı içildiğinde içen kişiyi ölümsüz yaptığına inanılırdı.

Kafasından uzun sivri bir boynuz çıkan at gerçek olmasa da kafasından uzun sivri bir boynuz çıkan balina gerçekten var; denizgergedanı ile tanışın. Deniz gergedanı (Monodon Monoceros), Narval balinası ya da boynuzlu balina gibi farklı isimlerle bilinen bu balina türü kuzey kutup bölgesinin denizlerinde 15-20 balinalık gruplar halinde yaşar, Beluga balinaları yakın akrabadır. Nüfusları kesin olarak bilinmese de 20-25 bin arasında Narvalın kuzey denizlerinde yaşadığı düşünülmektedir; en yoğun nüfuslar Grönland, Svalbard ve Kuzeydoğu Kanada açıklarında yaşamaktadır. Hatta Kanada’nın Nunavut eyaleti Narval balinasını eyalet amblemine koymuştur. Narvalların sayıları ve yaşam alanları çok iyi bilinmediği için korunma durumu “veri yetersiz” olarak açıklanmıştır. Uzun ömürlü olduğu düşünülen Narvalların 90 yaşına kadar yaşadıkları tahmin ediliyor.

Narvalların uzunluğu 4.6 metreye, ağırlıkları ie 1600 kilograma ulaşabilir, pek çok memeli türünde olduğu gibi bu türdede erkekler daha iri ve ağırdır. Soğuk denizlerde yaşayan Narvallar ağırlıklı olarak morina balığı tüketirler, bunun yanı sıra karides, mürekkep balığı gibi deniz canlılarını da avladıkları bilinmektedir. Narvallar derin sulara dalabilirler, bugüne kadar bilinen en derin Narval dalışı 1164 metre olarak kaydedilmiştir. Vahşi hayatta Narvallar için en büyük tehditler kutup ayıları ve katil balinalardır, ayrıca Eskimolar da Narvalları avlar. Küresel ısınma, Kuzey Kutbu’ndaki petrol ve doğalgaz aramaları, gemi ticareti gibi insan kaynaklı sebepler de Narvalların neslini tehdit ediyor.

Peki Bu Boynuz Nereden Geliyor?

Narvalları diğer balina ve yunus türleri arasında ilgi çekici yapan şey bu dev boynuzları daha doğrusu dişleri. Inuit efsanelerine göre elinde zıpkın olan bir kadın bir gün denize düşer ve boğulacakken bir balina tarafından kurtarılır, zıpkın ve balina birleşerek Narvalı oluşturur. Erkek balinaların sol üst çenesinden çıkan bu dişler 3 metreye kadar büyüyebiliyor. Ender de olsa dişi balinalarda da bu boynuz benzeri dişler görülüyor.

Denizlerin Unicornları

Bilim insanları doğal olarak Narval balinasının ilk keşfinden beri bu dişlerin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını merak etmiştir. Bilim insanları farklı teori ve fikirler geliştirmişlerdir dişlerin işlevi üzerine; dişileri etkilemek, buzları kırmak, yön bulmak, savunma, dişiler için rekabet ederken kavgada kullanma gibi. Bu uzun dişlerde milyonlarca sinir bağlantısı olması çok hassas ve duyarlı olduğunu gösteriyor, bu sayede Narvallar sudaki basınç, tuzluluk ve sıcaklık değişimlerini hissediyor olabilirler.

Narval dişleri oldukça sağlam ve bir o kadar da esnektir fakat bir kez kırılırsa diş tekrar büyüyemez.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here