Dev Kuyruklu Yıldız Geliyor!

Dev Kuyruklu Yıldız Geliyor!

Everest Dağı’nın iki katı büyüklüğündeki Dev Kuyruklu Yıldız K2, Dünya’ya doğru yola çıkıyor! 

Dev Kuyruklu Yıldız K2, Dünya’ya en yakın geçişini yapmasına sadece saatler kaldı. 

Keşfedilen en uzak aktif kuyruklu yıldız Bernardinelli – Bernstein tarafından bu yılın başında kırılmıştı. Ancak K2 son beş yıldır istikrarlı bir şekilde bize doğru geliyor. İç güneş sisteminde bize doğru gelirken, 14 Temmuz’da Dünya’ya 270 milyon kilometre kadar yaklaşacak.   

Bernardinelli – Bernstein ve Hale-Bopp ile şimdiye kadar bilinen en büyük kuyruklu yıldızlardı fakat K2’nin kuyruğu ise kesinlikle çok daha büyük. K2’nin kuyruğu 130.000 ila 800.000 kilometre arasındadır. K2 kuyruklu yıldızın çekirdeğinin ne kadar büyük olduğu konusunda belirsizlik olsa da 18 kilometre ile 160 kilometre arasında değişen bir büyüklüğe sahip olduğu söyleniyor. 

K2 çok büyük ama Dünya’ya en yakın noktada bile onu çıplak gözle maalesef göremeyeceğiz. Ama bir teleskoba sahipseniz bunu mutlaka görmelisiniz. Eğer teleskobunun yoksa birçok yerde canlı yayınlanacak görüntüsünü internet üzerinden izleyebilirsiniz. 

Kuyruklu Yıldız C/2017 K2 (PanSTARRS) veye kod adı K2 ilk olarak 2017’de Satürn ve Uranüs arasında bir yerde keşfedildi ve Hawaii’deki PanSTARRS araştırma aracı tarafından ortaya çıkardı. İç güneş sisteminde 27.7 crore kilometre civarında olduğu tahmin ediliyor. Gökbilimcilere göre, C/2017 K2 (PanSTARRS), Oort bulutundan iç güneş sistemine seyahat ediyor. 

Oort Bulutu Nedir?

NASA’ya göre Oort Bulutu, çok sayıda kuyruklu yıldıza ev sahipliği yapan güneş sistemimizin en uzak bölgesidir. Güneş sistemini çevreleyen, dağ büyüklüğünde ve bazen daha büyük buzlu uzay enkaz parçalarınsan yapılmış dev bir küresel kabuk olduğuna inanılıyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*