Dil Öğrenmenin Yaşı Vardır!

Uzmanlar “Yabancı dil eğitiminde en kazançlı dönem 2-7 yaş arası. Bu süreçte çocuklar dil öğrenme gelişimlerini tamamlar ve sembollerle düşünmeye başlar” diyor.

Bu konuda yapılmış onlarca araştırmanın özeti şu şekilde ; 9 yaşına kadar başka bir ülkeye yerleşmiş çocukların, o ülkenin dilini öğrenmesi ve aksanı ile konuşması çok kolay ve olasılığı çok yüksektir. 9 yaşından sonra ise dil öğrenmek mümkün olsa da aksan ile konuşmak zorlaşıyor. Başarma olasılığı yaş ilerledikçe düşüyor. Onun için 2 yaşından itibaren çocuklarınıza en azından günde bir saat dünyada geçerli olan ve eğitimde faydası olacağına inandığınız bir dilde çizgi film seyrettiriniz. Mutlaka faydasını görecek ve daha kolay öğrenecektir.

Öğrenme kapasitesinin en yüksek olduğu dönem küçük yaşlar. Çocukların yabancı dil öğrenmesi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar dil öğrenimine başlama yaşının 3-4 olduğunu gösteriyor. Bu süreç doğal bir biçimde gerçekleşiyor. Bebekler yaşamlarının ilk aylarında dünyadaki tüm dilleri oluşturan 200 sesi algılama kapasitesine sahip.

Zaman içinde bu yeteneklerini yitirerek anne-baba veya bakıcılarından duydukları sesleri ve kelimeleri kullanarak da ilk anlamlı sözcük ve cümleleri kurmaya başlar ve konuşmayı öğrenirler. 24-30 aylık bebekler anadilinde dilbilgisi açısından basit anlamlı cümleleri kurup iletişime geçerler.

Çocuklar esnek beyin yapıları nedeniyle 5 yaşına kadar öğrendikleri dili daha hızlı ve anadil telaffuzuna yakın konuşacak şekilde öğrenirler. Bilgileri uzun süre zihinlerinde tutarlar.

Böylelikle de çocuğunuzun eğitimine ve beyin gelişimine çok büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz.

Yazan: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here