Dinozorlar Uçabiliyor mudu (Microraptor) ?

Dinozorlar uçabiliyor mudu?

Microraptor olarak adlandırılan kuş olmayan dinozor türlerinin bulunan fosilleri bizlere, kuş olmayan dinozorların da tıpkı kuşlar gibi kademeli tüy döktükleri ilk olarak ortaya koymuştu.

Current Biolgy’de yayımlanan bir çalışmaya göre, yüz yirmi milyon yıl önce yaşamış bu kuş olmayan bu dinozorlar, becerlikli bir uçan tür olduğu da yine bulunan fosiller arasında görülüyor.

Ötücü kuşlar tüy dökme esnasında, bir çok deniz kuşu türünün aksine aynı zamanda tüylerinin bir kaçını dökerken bir yandan da yıl boyunca hem beslenebilmek hem de yırtıcı diğer canlılardan kaçabilmek için uçabilir halde kalırlar. Bulunan microraptor fosillerinde de sıra dışı bir şekilde kısa olan üç tüyün bulunması bilim insanlarının bu dinozorların da kademeli olarak tüy döktüğü sonucuna vardılar.

Tüm yetişkin kuşlar yılda en az bir kez olmak üzere hasar gören tüyleri yenilemek ya da yaz-kış kamuflaj için parlak ya da mat tüyler döktüğü görülür. Bu olay için kuş türlerinin genetik rekonstrüksiyonları, kuşların en az yetmiş milyon senedir kademeli olarak tüy dökmesi olduğu biliniyor. Bunun günümüz kuşlarının ortak atasından miras kaldığı düşünülüyordu. Şimdi ise bu kademeli tüy dökme özelliğinin kuş olmayan bir dinozordan miras kalmış olduğuna dair güçlü bir kanıt ortaya çıkmış oldu. Bilim insanları bu kanıt ile tüy dökmenin kökenlerinin elli milyon yıl daha geriye giderek yüz yirmi milyonlara dayanacağını belirtiyorlar.

Daha önce elde edilen kanıtlar sayesinde bu türün sadece ağaçtan ağaca süzülmediği, güçlü arka bacakları ve kanatları sayesinde yerden de havalanabildiği sonucuna işaret ediyordu. Bu yeni çıkarımsa bu fikri güçlendirip, destekliyor.

Bilim insanları kuş olmayan microraptorun yani bir dinozorun da uçabildiğine yönelik en ikna edici olay olduğunu belirtiyorlar.

 

Not: Microraptor Yunanca’dan mīkros: “küçük” ile Latince’den raptor: “hırsız” kelimlerinden birleşerek küçük hırsız anlamına gelmektedir. Etobur bir dinozor olup, boyu bir metrenin altında küçük bir uçan dinozordur.

Kaynak*

Kaynak** (Herkes için Bilim Sayı: 227)

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Daha fazlası için veya ilginizi çekebilecek: Tetrapotlar

Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü

Popüler Yazılar

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark) Eski dönemde araştırmacılar, bireyin hafızasını ve IQ seviyesinin yükselemeyeceğini bunu biyoloji bir etken genetik özellik olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat günümüz...

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır? Uzay denildiğinde aklımıza kapkara ve sonsuz bir boşluk gelir. Oysa hepimiz biliriz ki; uzayda...

İnsanlığın Çöküşü Başlamak Üzere

İnsanlığın Çöküşü Başlamak Üzere Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, insanlığın çöküşü başlamak üzere olduğu belirtildi. İnsanlığı çok ciddi tehditlerin beklediği ve ürkütücü bir sonun...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: