Dinozorlar Uçabiliyor mudu? (Microraptor)

Dinozorlar Uçabiliyor mudu?

Microraptor olarak adlandırılan kuş olmayan dinozor türlerinin bulunan fosilleri bizlere, kuş olmayan dinozorların da tıpkı kuşlar gibi kademeli tüy döktükleri ilk olarak ortaya koymuştu.

Current Biolgy’de yayımlanan bir çalışmaya göre, yüz yirmi milyon yıl önce yaşamış bu kuş olmayan bu dinozorlar, becerlikli bir uçan tür olduğu da yine bulunan fosiller arasında görülüyor.

Ötücü kuşlar tüy dökme esnasında, bir çok deniz kuşu türünün aksine aynı zamanda tüylerinin bir kaçını dökerken bir yandan da yıl boyunca hem beslenebilmek hem de yırtıcı diğer canlılardan kaçabilmek için uçabilir halde kalırlar. Bulunan microraptor fosillerinde de sıra dışı bir şekilde kısa olan üç tüyün bulunması bilim insanlarının bu dinozorların da kademeli olarak tüy döktüğü sonucuna vardılar.

Tüm yetişkin kuşlar yılda en az bir kez olmak üzere hasar gören tüyleri yenilemek ya da yaz-kış kamuflaj için parlak ya da mat tüyler döktüğü görülür. Bu olay için kuş türlerinin genetik rekonstrüksiyonları, kuşların en az yetmiş milyon senedir kademeli olarak tüy dökmesi olduğu biliniyor. Bunun günümüz kuşlarının ortak atasından miras kaldığı düşünülüyordu. Şimdi ise bu kademeli tüy dökme özelliğinin kuş olmayan bir dinozordan miras kalmış olduğuna dair güçlü bir kanıt ortaya çıkmış oldu. Bilim insanları bu kanıt ile tüy dökmenin kökenlerinin elli milyon yıl daha geriye giderek yüz yirmi milyonlara dayanacağını belirtiyorlar.

Daha önce elde edilen kanıtlar sayesinde bu türün sadece ağaçtan ağaca süzülmediği, güçlü arka bacakları ve kanatları sayesinde yerden de havalanabildiği sonucuna işaret ediyordu. Bu yeni çıkarımsa bu fikri güçlendirip, destekliyor.

Bilim insanları kuş olmayan microraptorun yani bir dinozorun da uçabildiğine yönelik en ikna edici olay olduğunu belirtiyorlar.

 

Not: Microraptor Yunanca’dan mīkros: “küçük” ile Latince’den raptor: “hırsız” kelimlerinden birleşerek küçük hırsız anlamına gelmektedir. Etobur bir dinozor olup, boyu bir metrenin altında küçük bir uçan dinozordur.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak** (Herkes için Bilim Sayı: 227)

YouTube Kanalımız

Daha fazlası için veya ilginizi çekebilecek: Tetrapotlar

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*