Dinozorların Ekolojik Yükselişinde İklim Değişikliğinin Rolü

Dinozorların Ekolojik Yükselişinde İklim Değişikliğinin Rolü

Geç Triyas ve Erken Jura dönemlerinde dinozorların yükselişinde rekabetten ziyade iklim değişikliği kilit bir rol oynadı.

Yeni araştırmaya göre, dev armadillo benzeri aetosaurlar gibi birçok büyük karasal omurgalıyı yok eden Triyas-Jura kitlesel yok oluşuyla ilişkili küresel iklimdeki değişiklikler aslında en eski dinozorlara fayda sağladı.

Dinozorların Ekolojik Yükselişinde İklim Değişikliğinin Rolü

Özellikle, Diplodocus ve Brachiosaurus gibi daha sonraki Jurassic dev otçul türleri haline gelen sauropod benzeri dinozorlar, 201 milyon yıl önceki yok olma olayından sonra gezegen ısınırken gelişip yeni bölgelere yayılmayı başardılar.

Ekip, sıcaklık ve yağış gibi tarih öncesi küresel iklim koşullarının bilgisayar modellerini Paleobiyoloji Veritabanı gibi kaynaklardan alınan dinozorların farklı konumlarına ilişkin verilerle karşılaştırdı. Uzun kuyrukları, boyunları ve küçük kafalarıyla sauropodların ve sauropod benzeri hayvanların, çalkantılı bir evrim döneminin kontrolden çıkmış başarı öyküsü olduğunu gösterdiler.

Sauropoda, Saurischia kladından bir dinozor grubudur. Kladın şimdiye kadar bulunan en büyük üyesi 37 metre uzunluğundadır.

Şu anda FAU’da paleontoloji alanında öğretim görevlisi olan Dr Emma Dunne, araştırmayı Birmingham Üniversitesi’nde yürüttü. “Verilerde gördüğümüz şey, dinozorların diğer büyük omurgalılar tarafından geride bırakılması yerine, çeşitliliklerini kısıtlayan şeyin iklim koşullarındaki farklılıklar olduğunu gösteriyor. 

“Sonuçlar biraz şaşırtıcıydı, çünkü sauropodların en başından beri gerçekten telaşlı olduğu ortaya çıktı: evrimlerinin ilerleyen dönemlerinde daha sıcak bölgelerde kalmaya ve kutup bölgelerinden kaçınmaya devam ediyorlar.”

Dinozorlar Ekolojik Yükselişinde İklim Değişikliğinin Rolü

Makalenin ortak yazarlarından Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Richard Butler şunları söyledi: “İklim değişikliği erken dinozorların evrimini yönlendirmede gerçekten önemli görünüyor. Bundan sonra yapmak istediğimiz şey, aynı teknikleri anlamak için aynı teknikleri kullanmak olacaktır”

Yazan: Bilge KAPLAN

Climate change played key role in dinosaur success story, 16.12.2022, Science Daily

Kaynak

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*