Dış Görünüşümüz Simetrikken Neden İç Organlarımız Simetrik Değil? 

Dış Görünüşümüz Simetrikken Neden İç Organlarımız Simetrik Değil? 

Bunun sebebi evrimin en önemli mekanizması olan doğal seçilim. Doğal seçilimin ilk önceliği simetri değildir. Fakat simetriği de hiç umursamıyor dersek yanlış olur. Fakat simetriği ancak “kullanışı” olursa seçiyor. 

Kollara, bacaklara, gözlere ve kulaklara bakarsak işlevleri simetrik olduğunda daha fazla hareket ve kullanış amacı sağlıyor. Görüş ve duyu kabiliyetini artırıyor. Ve her şeyden öte hayatta kalma şansını artırıyor. 

Fakat iş iç organlara geldiğinde burada simetriden çok işlevlik önemseniyor. Örneğin karın boşluğuna baktığımızda, birbiri ile uyumlu çalışacak organlarının estetik kaygısı olmaksızın bir araya geldiğini görürüz. Bu asimetrik beraberlik de en mantıklı seçenektir. Bu tüm teknolojik aletlerimize benzer, dış görünüşte simetrik güzel bir görünüş öncelikken, iç yapıda en uyumlu işlevlik önceliktir. 

Dış Görünüşümüz Simetrikken Neden İç Organlarımız Simetrik Değil?

Bizde simetriyi bozan ilk organ kalptir. Embriyo oluşmaya başlarken hafiften sol tarafa yerleşmeye başlar. O aşamaya kadar korunan simetri bozulmaya başlar. Daha sonra diğer organlarda buna göre konum alır ve iç organlarda asimetrik yapı başlar. Karaciğer biraz sağa mide biraz sola… 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1349 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*