Dişi Ahtapotlar Midye Fırlatarak Kendilerini Koruyor

Dişi Ahtapotlar Midye Fırlatarak Kendilerini Koruyor

Hemcinslerine bir şeyler fırlatmak, yalnız bir kaç memelide gözlemlenmiş nadir bir olaydır. Avustralyalı bilim insanları, sualtı çekimleri sırasında ahtapotların bu ilginç davranışı sergilediklerini keşfettiler. Sidney ahtapotlarının dişileri (Octopus tetricus) hemcinslerine midye, yosun ve silt (sualtı tozu) fırlatarak kendilerini korudukları görüldü.

Dişi Ahtapotlar Midye Fırlatarak Kendilerini Koruyor

Net South Wales’ta Jarvis körfezinde yakalanan görüntüler 2015 ve 2016 yıllarına ait. Araştırma ekibi 10 ahtapotun diğer ahtapotlara bir şeyler fırlattığı 102 vakayı kaydettiler. Sidney ahtapotları silt ve midye gibi malzemeleri toparlayarak, bunları huni biçiminde organları ile yüksek hızla fırlatıyorlar. Bu organ aslında hareket ve solunumdan sorumlu. Yani ahtapotlar bu organı alışılmışın dışında kullanıyorlar. Hem erkek hem dişilerde bu davranış görülse de, bu davranışı dişilerin %66’sı erkek ahtapotlara bir şeyler fırlatmak için kullanıyor. Ayrıca ahtapotlar sığınaklarını temizlemek için kalıntıları ve diğer malzemeleri de fırlatıyorlar.

Hayvanlarda bir şeyleri belli bir noktaya fırlatmak nadir bir davranıştır ve bu insansı bir özellik olarak değerlendirilir. Bu davranış insan dışında şempanzelerde, başlıklı maymunlarda, ve fillerde görülür. Ahtapotlarda bir şeyler fırlatmanın altındaki sosyal nedenler henüz bilinmiyor. Yanı sıra fırlatılan malzemelerin çok azının isabet etmesi ve bazen boşa bir şeyler fırtılaması altında yatan sorular hala bizi bekliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

In the line of fire: Debris throwing by wild octopuses, 02.11.2022,  Plos One

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*