Dmitri Mendeleyev Kimdir?

Dmitri Mendeleyev Kimdir?

Dmitri Mendeleyev, periyodik cetvel tablosunun tahmini bir versiyonunu buldu.
Dmitri Mendeleyev 8 Şubat 1834’de Rusya’nın Sibirya Kasabası Tobolsk’ta dünyaya geldi. Babası Ivan Pavlovich Mendeleyev, son oğlunun doğduğu zamanlarda kör oldu ve 1847’de hayatını kaybetmiştir.

Aileyi desteklemek için annesi, yakınlardaki bir kasabada ailesine ait küçük bir cam fabrikası işletmeye başladı. Fabrika Aralık 1848’de yandı ve Dmitri’nin annesi onu, Ana Pedagoji Enstitüsüne kaydolduğu St. Petersburg’a götürdü. Kısa süre sonra annesi kaybeden Mendeleyev 1855’te mezun oldu. İlk öğretmenlik pozisyonunu Kırım’daki Simferopol’de aldı. Orada sadece iki ay kaldı ve Odessa Lisesi’nde kısa bir süre kaldıktan sonra eğitimine devam etmek için St. Petersburg’a dönmeye karar verdi. 1856’da yüksek lisans derecesi aldı ve organik kimya alanında araştırmalar yapmaya başladı. Bir devlet bursuyla finanse ederek, Heidelberg Üniversitesi’nde iki yıllığına yurtdışına okumaya gitti. Robert Bunsen, Emil Erlenmeyer ve August Kekulé gibi üniversitenin önde gelen kimyacılarıyla yakın çalışmak yerine kendi dairesinde bir laboratuvar kurdu. Eylül 1860’ta Karlsruhe’deki Uluslararası Kimya Kongresi’ne katıldı ve önemli konuları tartışmak için toplanıldı: atom ağırlıkları, kimyasal semboller ve kimyasal formüller gibi. Orada Avrupa’nın önde gelen birçok kimyageriyle tanıştı ve temas kurdu.

1864’te Teknoloji Enstitüsünde profesörlük aldığı St. Petersburg’a döndü. 1865’te doktora tezini savunduktan sonra, (St. Üniversite) 1867’de genel kimya profesörü oldu ve 1890’a kadar burada ders vermeye devam etti.

17 Şubat 1960’da Rus kimyacı Dmitri Mendeleyev, kimyasal olan elementlerin sembollerini yazarak atom kütlelerine göre sıraya dizdi ve son tabloyu icat etti. Bir süre sonra Mendeleyev o zamanlarda keşfedilmemiş olan  Skandiyum, Galyum ve Germanyum elementlerinin özelliklerini tahmin etmeye başladı. Periyodik kanunun koridorlarından o kadar emindi ki tabloda bu elementler için boşluklar bırakıldı. Yirmi yıl içinde üçü de bulundu ve özelliklerini tahminlerini neredeyse tamamen doğruladı.

Diğer Başarıları?

Mendeleyev, kimya alanındaki teorik çalışmalarının ötesinde, genellikle ulusal ekonominin yararına olan daha pratik bilimsel çalışmalarıyla tanınıyordu. Rusya’da petrol üretimi, kömür endüstrisi ve ileri tarım yöntemleri konularında araştırmalar yaptı ve yeni barut türlerinden ulusal tarifelere kadar çeşitli konularda hükümet danışmanlığı yaptı.

Mendeleyev, 1890’da öğretmenlik görevinden ayrıldıktan sonra bilimsel faaliyetlerle meşgul olmaya devam etti. Yeni Brockhaus Ansiklopedisi’ne çok sayıda makaleyle katkıda bulundu ve 1893’te Rusya’nın yeni Merkez Ağırlık ve Ölçüler Kurulu’nun direktörlüğüne getirildi. Ayrıca The Principles of Chemistry’nin birden çok yeniden basımını denetledi.

Kariyerinin devamında ise Mendeleyev, kimya alanında yaptığı katkılardan dolayı uluslararası alanda tanındı. Cambridge ve Oxfor’dan onur ödülleri ve Royal Society of London’dan bir madalya aldı. 2 Şubat 1907 ‘de hayatını gözlerini dünyaya yumdu. 

Yazan: Sude MANAV

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*