DNA’mızın %8’i Virüslerden Geliyor!

DNA’mızın %8’i Virüslerden Geliyor!

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 virüslerin yıkıcı etkilerinin en büyük örneğidir. Ancak virüsler, hayatta kalmamız için bir o kadar da kritik önem taşımakta.

Uzun zamanlardan bugüne dek insanlar için endişe verici, tehlikeli olarak görülen virüsler harikalar yaratarak insanlığın evrimini baştan şekillendirmiştir.

DNA’mızın yaklaşık %8’i uzun zaman önce atalarımızı enfekte eden virüslerden gelir. Bu genlerden bazıları embriyonun erken aşamalarında ve fetüsü çevreleyen plasentada önemli roller oynamaktadır.

Virüsleri Daha İyi Tanıyalım

Virüsler parazittir evet, ancak çoğu zaman bu parazitlik “ortak yaşama” hatta karşılıklı fayda sağlayan ortak yaşama dönüşür.

Onlar evrimin müthiş ve korkunç kara melekleridir. Bu kadar ilginç olmaları da bundandır.

Virüsler canlı hücreler değildirler! Vücudunuzu ya da benimkini veya bir ahtapotunkini; protein oluşturmak, enerji depolamak ve diğer işlevleri yerine getirmek için kullanabilirler. Çünkü bu işlevleri kendi başlarına yerine getiremezler.

Virüslerin Olmadığı Bir Dünya – Virüsler Dünyamızı Nasıl Şekillendirdi?

Kuduz, çocuk felci, ebola, kızamık, kabakulak, HIV, sarıhumma, Herpes B, variola, sars ve daha onlarcası.. bir anda yok oldu veya hiçbir zaman var olmadı.

Böyle bir dünyada yaşamak nasıl hissettirirdi?

Ne yazık ki cevap düşündüğünüzden daha da belirsiz.

Çünkü virüslerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Her yerdeler ve o kadar fazlalar ki… Tek başına okyanuslar, gözlemlenebilir evrendeki yıldız sayısından çok daha fazla viral partikül içerebilir. Evet bu korkunç derecede büyük bir sayıya tekabül eder. Keşke bununla kalsa. Ama kalmıyor. Örneğin memeliler en az 320.000 farklı virüs türü taşıyabilir. Bu duruma memeli olmayan canlıları yani tüm olası konakçıları eklediğimizde toplam yine korkutucu. Ve tabii büyük sayılar büyük sonuçlar doğurur.

Ancak sanılanın aksine bu virüslerin büyük bir çoğunluğu dünyadaki insan yaşamı için fayda sağlar. Onlar olmadan yaşayamazdık, ilkel formdan çıkamazdık, hatta üreyemezdik. Evet, doğru okudunuz: üreyemezdik.

Virüslerden kaynaklanan şu an insanların ve diğer primatların genomunda bulunan iki uzunlukta DNA vardır. Bunlar olmadan hamilelik imkansız olurdu.

Dahası; virüslerden bizlere aktarılan genler bağışıklık sistemimizi düzenlemekte, kansere karşı direnç sağlamaktadır.

DNA’mızın %8’i Virüslerden Geliyor

Bakterileri enfekte eden bir virüs türü olan bakteriyofaj deniz ekosistemleri için büyük öneme sahiptir. Dünya’nın okyanusları bu tür virüslerle doludur.

Günümüzde virüslerin yeni yeni anlaşılmaya başlanmasından ötürü bu etkilerin çoğu insanlar tarafından bilinmiyor.

 

Yazan: Gül Zeynep SİNAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*