Doğadaki 5. Temel Kuvvet Bulundu!

Doğadaki 5. Temel Kuvvet Bulundu!

ABD’de yürütülen çalışmada bir atom altı parçacığın Dünya üzerinde bilinen hiçbir yasaya uymadığı keşfedildi. Fizikçiler bu durumun doğadaki beşinci temel kuvvetin kanıtı olarak gösteriyor.

Long-awaited muon physics experiment nears moment of truth
Doğadaki 5. Temel Kuvvet Bulundu!

ABD’nin Batavia şehrinde, Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nda (Fermilab) gerçekleştirilen Muon g-2 deneyinde atom altı parçacık olan Müonların davranışları incelenerek yeni olayların işaretleri araştırılıyor.

Fermilab, Twitter’da yaptığı duyuruda, “Muon g-2 deneyinin ilk sonuçları yeni fizik kanıtlarını güçlendirdiğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Muon g-2 deneyinin Eş Sözcüsü İtalyan Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü’nden fizikçi Graziano Venanzoni, “Bugün sadece bizim değil, tüm uluslararası fizik camiasının uzun zamandır beklediği olağanüstü bir gün” dedi.

Fizikçiler, Moun g-2 deneylerine ait sonuçların, kosmosun doğası ve evrimi için hayati önem taşıyan, henüz bilinmeyen madde ve enerji formlarını işaret edebileceği öne sürüyor.

Fizikçiler, deneylerin ispatlanması durumunda fizik yasalarının tamamen değişeceğini ifade ediyor.

Beklenmeyen Sonuçlar Ortaya Çıktı!

Yere atılan misketten dönen tekerlere kadar fiziksel kuvvetler hayatımızın her alanında yer alıyor.

Fizik bilimi, her gün tecrübe ettiğimiz bu fiziksel kuvvetleri 4 kategoride sıralıyor: Kütle çekim, elektromanyetizm, baskın ve zayıf nükleer kuvvetler.

Evrene Hükmeden Kadim Güçler: Doğadaki Dört Temel Kuvvet Hangileridir?
Doğadaki Dört Temel Kuvvet

Dünyamız atomlardan bile daha küçük parçacıklara sahip. Bu atom altı parçacıkların bazıları daha da küçük bileşenlerden oluşuyorken, bazıları ise hiçbir temel parçacığa ayrılmıyor.

Kozmik ışınların Dünya atmosferine çarptığında doğal olarak meydana gelen müon da bu temel parçacıklardan biri. Elektrona benzer ancak elektrona kıyasla 200 kat daha ağır.

Fermilab deneylerinde, müonlar 14 metrelik bir halka etrafına gönderiliyor ve ardından da bir manyetik alan uygulamasına tabi tutuluyor. Standart Modelde kodlanmış mevcut fizik yasalarına göre bu deney, müonları belirli bir oranda titreşime sokmalı.

Ancak yedi ülkeden 200 fizikçiden oluşan uluslararası bir ekiple gerçekleştirilen deneylerde müonların tahmin edildiği gibi davranmadığı sonucuna ulaşıldı.

CERN tarafından paylaşılan bu 2018 tarihli fotoğraf, Cenevre dışındaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Büyük Hadron Çarpıştırıcısı tesisinde LHCb müon sistemini göstermektedir.
CERN tarafından paylaşılan bu 2018 tarihli fotoğraf, Cenevre dışındaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Büyük Hadron Çarpıştırıcısı tesisinde LHCb müon sistemini göstermektedir.

Konuya ilişkin7 Nisan Çarşamba günü yapılan basın toplantısında aktarılana göre, bu durum, tamamen yeni bir doğal kuvvetten kaynaklanıyor olabilir.

Kentucky Üniversitesi’nden fizikçi Renee Fatemi, “Bu, müonun en iyi teorimizde bile olmayan bir şeye duyarlı olduğunun güçlü bir kanıtıdır” dedi.

Şu an, sonuçların istatiksel olarak 40 binde bir şansı mevcut. Bu da 4.1 ƹ olarak açıklanan istatistiksel bir güvenirlilik düzeyine eşit. Bu da bir keşfin duyurulması için belirlenen standarttın çok altında. Bir keşfin sonuçlanabilmesi için deneyin 5 ƹ seviyesine ya da gözlemlerde 3,5 milyonda bir şansa sahip olması gerekiyor.

Basın toplantısında Müon deneyinin önümüzdeki yıllarda toplaması beklenen toplam verilerin yalnızca yüzde 6’sını temsil ettiği ifade edildi.

5.Temel Kuvvet Bilinmeyenlere Cevap Olabilir

Olası beşinci temel kuvvet evren hakkındaki bazı neticesi bilinmeyen soruların cevaplanmasına da yardımcı olabilir.

Örneğin evrenin genişlemesinin hızlandığına dair gözlem karanlık enerji olarak bilinen gizemli bir olayla ilişkilendirildi. Ancak daha önce bazı araştırmacılar bu olayın beşinci bir kuvvetin kanıtı olabileceğini iddia ettiler.

Evrenin Genişlemesi ve Balon Analojisi: Evren Neyin İçine Genişliyor? Evreni Şişen Bir Balon Olarak Hayal Edebilir miyiz? - Evrim Ağacı

BBC’deki ‘Sky at Night’ programının sunucularından Dr. Maggie Aderin-Pocock, deneylere ilişkin BBC News’a yaptığı açıklamada, “Oldukça şaşırtıcı. Fiziği tersine çevirme potansiyeline sahip. Evrenin çözülememiş bazı gizemleri var. Bu, bize bu gizemleri çözmek için bazı anahtarları verebilir” diye konuştu.

Bilim insanlarının tahminine göre, aynı zamanda deneyin sonuçları, “Karanlık madde nedir?”, “Evrende neden madde var?” gibi soruların da cevabı için de kapılar arayabilir.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referanslar ve Kaynaklar

Penn State University. The Muon’s Magnetic Moment Fits Just Fine. (08 Nisan 2021). 

L. Crane. Strange Muon Behaviour Hints At Mysterious New Particles And Forces. (07 Nisan 2021). 

K. Pitts, et al. First Results From The Muon G-2 Experiment At Fermilab. (07 Nisan 2021).

R. Webb. Has The Large Hadron Collider Finally Challenged The Laws Of Physics?. (24 Mart 2021).

Kaynak*

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Doğadaki 5. Temel Kuvvet Bulunmuş Olabilir

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*