Doğum Sonrası Ayrılan İkiz Kardeşler Kavuştu

Doğum Sonrası Ayrılan İkiz Kardeşler Kavuştu

İkiz kardeş olan iki kutup ayısı, iki seneyi aşkın bir süre sonra bir hayvanat bahçesinde yeniden bir araya geldi. Kardeşlerden biri ciddi sağlık sorunlarından dolayı doğumdan kısa bir süre sonra kardeşinden ayrılmış ve sonrasında anneleri tarafından reddedilmişti.

Astra ve Laerke isimli dişi ikiz kutup ayıları (Ursus maritimus) 2020’de Detroit Hayvanat Bahçesi’nde dünyaya geldi. Doğumlarında iki gün sonra Laerke, bakıcıların onu elle beslemesini ve gün boyunca gözlem altında tutulmasını gerektiren sağlık sorunu nedeniyle annesi ve kız kardeşiyle paylaştığı yuvadan alındı. Tamamen iyileştikten sonra Laerke annesi ve kardeşi ile yeniden bir araya getirilmeye çalışıldı fakat süreç planlandığı gibi gitmedi.

Yavrusu Astra’ya karşı çok korumacı olan anne kutup ayısının, artık kendi yavrusu olarak görmediği Laerke’ye karşı çok agresif davrandığını belirten hayvanat bahçesi yetkilileri, Astra’nın kutup ayılarının doğada annelerinden ayrılacakları yaşa gelmesinin ardından annesi ile ayrı bölmelere taşındığını ve böylece terk edilmiş bir boz ayının yanında büyüyen ikizi ile Astra’yı yeniden bir araya getirme fırsatının doğduğunu ifade ediyor.

İkizlerin bitişik kafeslerde birbirleriyle etkileşime girdiği kısa bir alışma döneminin ardından Laerke 11 Nisan’da Astra’nın yanına alındı. Yetkililer, yeniden bir araya gelme sürecinin son derece iyi gittiği ve kız kardeşlerin aynı alanı paylaşmaktan hoşlanıyor gibi göründüklerini belirtiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Twin polar bear sisters reunited years after mother rejected one of them, LiveScience, 25.04.2023

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*